İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gergin Bekleyiş…

ıl özel idaresi tarafından restorasyon kararı alınan tarihi “Kurşunlu Han” esnafı’nın gergin bekleyişi sürüyor. 9’u mal sahibi, 22’si kiracı olarak han içerisinde faaliyet gösteren han esnafı atalarından kendilerine miras olan mesleklerini ve dükkânlarını bırakmak istemiyor.
 
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
 
400 yıldır ticaret yapılan, Uzun çarşı ile Ayakkabıcılar çarşısı’nın arasında yer alan tarihi Kurşunlu Han’ı restore etmek için kolları sıvayan ıl özel ıdaresi, Han’ın tamamını kamulaştırma kararı alarak, kamulaştırma kararını, mahkeme yoluyla Kurşunlu Han esnafına tebliğ etti. 
 
 
 
 
Bu karara itiraz eden han esnafı ile ıl özel ıdaresi davalık oldu.
 
 
 
 
Hanın kamulaştırılması kararı, mahkeme yoluyla Kurşunlu Han esnafına tebliğ edildiğinden bu yana han esnafı başlarına ne geleceğini, ne zaman işyerlerinden çıkmak zorunda kalacaklarını şaşkın ve endişeli bir durumda bekliyorlar.
 
 
 
 
Restorasyona Karşı Değiliz, Ancak…
Restorasyona karşı olmadıklarını sadece uygulamanın yanlış olduğunu dile getiren han esnafı, “ıl özel ıdaresi Kurşunlu Han’ın tamamını kamulaştırıp restore edecek ve ardından dükkanları tekrardan satışa çıkaracak. Biz kendi malımızı verip tekrardan satın almak istemiyoruz. Bizim tek derdimiz atalarımızdan kalan işyerlerimizi ve mesleğimizi devam ettirerek evimizi geçindirmek. Dükkanlarımızı satmadan, payımız oranında katılabileceğimiz şekilde düzenlenecek olan bir restorasyon projesini sonuna kadar destekleriz. Bizim karşı olduğumuz restorasyon projesi değil, işyerlerimizin isteğimiz dışında elimizden alınmak istenmesidir. Kimse mağdur edilmeden sorunun çözüme kavuşmasını istiyoruz.”
 
 
 
 
Başkan Savaş, Uzlaşma Arayacak
Kurşunlu Han’ın avlusunda düzenledikleri kahvaltıda Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’la biaraya gelen Kurşunlu Han Esnafı, Başkan Savaş’tan kendilerine yol göstererek öncülük etmesini ve arabuluculuk yapmasını istediler.
 
 
 
 
Dükkanları kamulaştırılarak ekmek tekneleri ellerinden alınan Kurşunlu Han Esnafı, Antakya genelinde yapılan restorasyon çalışmalarını desteklediklerini ancak hiçbir restorasyon çalışmasında zorla kamulaştırma yapılmazken, Kurşunlu Han’da zorla kamulaştırma yapılmasına anlam veremediklerini belirtiler.
 
 
 
 
Restorasyon yaparken belediye olarak esnafı mağdur etmemek için ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerini belirten Başkan Savaş, yapılan düzenlemede esnafın mağdur edilmemesi için Kurşunlu Han Esnafı ile ıl özel ıdaresi ve Vali M. Celalettin Lekesiz arasında arabuluculuk yaparak uzlaşma sağlanması için çalışacağını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir