İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girişimciyseniz ışyerinizi Açarsınız…

Hatay Sanayici ış Adamları Derneği (HASıAD) Başkanı Mehmet Kılıçlar, meslek öğrenen öğrencilerin özgüven kazanacağını ve kendi ayakları üzerinde durma imkanına sahip olacağını söyledi.
 
Kılıçlar, Antakya Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri ve velilerine “Meslek Lisesi öğrencilerinin geleceğe bakış açısı nasıl olmalı ve lise sonrası iş imkanları nelerdir?” konulu konferansta yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin önemine dikkati çekti. Her yıl 1,5 milyon öğrencinin üniversite sınavını kazanamadığını vurgulayan Kılıçlar,
 
“Meslek lisesi öğrencileri çok şanslı, çünkü meslek yüksek okullarına geçişte avantajlara sahipler. Ancak, buraya giren öğrencilerin yüzde 50’si de ilk yıldan sonra okulu bırakıyor. Meslek lisesi mezunu olan öğrencilerin sadece yüzde 2’si, 4 yılık bir fakülte mezunu olabilmektedir. Bu sonuçlar bize her öğrencinin bir ‘B planı’ olması gerektiğini gösteriyor. üniversiteye gidemeyen öğrenciler sanayide çalışacak bir planı kullanmalı” diye konuştu.
 
GıRışıMCı RUHUNUZ VARSA KENDı ışYERıNıZı DE AçABıLıRSıNıZ
 
Kılıçlar, meslek sahibi olmanın altın bir bileziğe sahip olmak anlamına geldiğini belirterek, şunları kaydetti: “Fırıncı ya da aşçı olmak ayıp değil. Eğer seçtiğiniz hedef bu ise bunu gururla söyleyebilmelisiniz. Hepiniz bir meslek sahibi olarak okuldan mezun oluyorsunuz. Meslek öğrenen öğrenciler özgüven kazanır ve kendi ayakları üzerinde durma imkanına sahip olur.
 
Hatta girişimci ruhunuz varsa kendi iş yerinizi de açabilirsiniz.” Kılıçlar, ayrıca, Antakya’nın her geçen gün büyüyen bir organize sanayisi olduğunu belirterek, Ticaret Meslek Lisesinden mezun olan öğrencilerin iş imkanları konusunda endişe etmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Konferansa Okul Müdürü ısmail Gölge, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir