İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Giyim yardımı nakden yapılacak…

  Ayni yardım şeklinde gerçekleştirilen ve kamu görevlilerinin bir bölümünün yararlanmakta olduğu giyim yardımının nakden ödenmesi konusunda yapılan mücadele sonuç verdi.   

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen ‘Giyecek yardımının nakden ödenmesine imkân sağlayacak düzenleme’ Bakanlar Kurulu tarafından imzalandı.   

 Eğitim-Bir-Sen’den yapılan yazılı açıklamada; “2009 yılı toplu görüşmelerinde konfederasyonumuz Memur-Sen’in talebi olarak toplu görüşme masasında değerlendirilen ve görüşme sonucunda taraflarca imzalanan Toplu Görüşme Tutanağı’nın eki “Taraflarca Gerçekleştirilmesi öngörülen Hususlar” başlıklı I Sayılı Liste’nin 17’nci sırasında yer almasını sağladığımız “Halen ayni olarak yapılmakta olan giyecek yardımının nakdi olarak yapılması” talebinin kazanıma dönüşmesini sağlayacak düzenleme, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve Sayıştay’ın olumlu görüşü alınarak Başbakanlığa gönderilmiştir.” denildi.  

 Yapılan değerlendirme sonrasında, giyecek yardımının nakden ödenmesi ile ilgili yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafından imzalandı. Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte memurlar, giyim yardımını nakit olarak alacaklar. Yönetmelik değişikliğinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2010 olacak.   

Eğitim-Bir-Sen yaptığı yazılı açıklamada; “Mevcut uygulamayla sosyal zulüm haline gelmiş olan giyecek yardımı, nakden ödeme uygulamasıyla birlikte sosyal yardım olma niteliğini gerçekten kazandı.” sözlerine yer verdi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir