İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gönül borcuyla anıyoruz

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr Kezban Kuran yaptığı yazılı açıklamada, ‘Aramızdan ayrılışının 72. yılında, yüce Atatürk’ü sevgi, saygı ve büyük bir özlemle anıyoruz.’ dedi.
 
 
Başkan Kuran, Türk Ulusu, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da, aydınlık Türkiye’nin kurucusu Atatürk’e sevgisini, saygısını ve bağlılığını içten duygularla göstermekte onu özlemle anmakta ve her geçen gün onu daha iyi anlamaya çabalamaktadır görüşünü dile getirerek yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü, “Atatürk, Millî Mücadelede millî birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe meydanlarında efsanevî bir kumandan, büyük siyaset adamı, ulusun çehresini değiştiren kudretli bir inkılâpçıdır. Bizlere tam bağımsız, lâik, demokratik, çağdaş bir devlet armağan eden Yüce Atatürk, bu değerlere sahip bir ulus olarak dünya üzerindeki yerimizi almamızı istemiştir. Atatürk, yüklendiği tarihsel görevle, Ulus’un yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiş, dünyanın yeniden biçimlenmesinde önemli rol oynamıştır.
 
 
 
Yaşarken de, ölümünün ardından da, insanlık için esin kaynağı olmayı sürdürmüş, çağdaşlaşma atılımlarıyla başka uluslara da yol göstermiştir. Düşünce sistemi, yaşamı, başarıları, üstün kişiliği, barışçı kişiliği ve geride bıraktığı eseriyle, halkıyla bağının ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Mustafa Kemal, hiçbir şeyi olanaksız görmemiş, sorunlara gerçekçi ve bilimsel yaklaşımlarla çözümler üretmiştir. Ulus’unu çok iyi tanıyan, seven ve ona güvenen bir önder olarak, toplumun gelişme ve çağdaşlaşma istenci doğrultusunda, en uygun seçenekleri benimsemiş ve uygulamıştır. Cumhuriyet başta olmak üzere tüm başarılarını kendisine değil, Türk Ulusu’na mal etmiştir.
 
 
Büyük Nutuk’un sonlarında, Türk gençliğine hitaben çizdiği tablo, aslında, kendisi mücadeleye atıldığı zaman, memleketin içinde bulunduğu tablodur. Atatürk, en güç şartlar altında, her şeyin bitti zannedildiği bir zamanda, Türk milletine güven hissinin kaybolmaması gerektiği gerçeğini, eseriyle ispatlamış bir millî kahramandır; onun için sembol olmuştur, onun için bayrak olmuşturAtatürk, yaşamı, yaptıkları ve başarıları ile tüm insanlığın saygısını kazanmış örnek bir devlet adamıdır. Ulu önder, başka uluslara da yol gösteren savaşımıyla yalnızca Ulusumuzun yazgısını değil, tarihin akışını değiştirmiştir. Atatürk’ün en önemli özelliği düşünce ve eylem insanı olmasıdır. Atatürk, doğru zamanda doğru kararlar almış ve uygulamıştır. Hep ileriye bakmış, güçlükler karşısında yılmamış, Ulusu’na inancını hiçbir zaman yitirmemiş, yaşamı boyunca halkının sorunlarına gerçekçi çözümler üretmek için çalışmıştır. Mustafa Kemalin, iç içe üç büyük eylemi vardır. Bunlar, Emperyalizme karşı kurtuluş savaşı, Padişaha karşı demokratik devrim, Toplumun ümmet aşamasından ulus aşamasına dönüşümüdür.
 
 
 
Bugün Atatürkçü olmak; Mustafa Kemalin gerçekleştirdiği ulusal demokratik devrimi, toplumsal sürekli değişme içerisinde, bir sonrakine ulaştırmak için geçerli bir birikim, bir aşama saymakla başlar. Hem ümmet olarak kalmak hem de çağdaşlaşmak dünyanın hiçbir yerinde gerçekleşmemiştir. Mustafa Kemalin çağdaşlığı, sürekli devrimciliği Türk toplumunu sürekli geliştirmeyi öngörmektedir. Türk ulusu, ulusluğunu saldırgan emperyalist güçlere karşı savaşarak elde etmiştir. Bu alandaki mücadelesi de devam edecektir. Bugün Ulus olarak yapmamız gereken, Yüce önder’in yaşamını, düşüncelerini, ilke ve devrimlerini tüm yönleriyle gelecek kuşaklara öğretmektir. 10 Kasımlar bizim üzülme ve ağlama günlerimiz değil Kemalist devrim ve onun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerine daha sıkı bağlanma ve onları geliştirmek için çabalamamız gereken günlerin başında gelmelidir. Atatürk’ü anmanın ve anlamanın en güzel yolu budur. Aramızdan ayrılışının 72. yılında, bir kez daha O’nu,  silah arkadaşlarını ve Cumhuriyetin kuruluşu sırasında emeği geçen herkesi saygı ve gönül borcuyla anıyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir