İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Görkemli Bayramlaşma…

Hatay tarihinde ilk kez Vatandaşlar, Bakan, Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Güvenlik Kurumlarının Müdür ve Komutanları, Resmi Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler ve protokolün diğer temsilcileri ile bayramlaştı. Belediye Parkındaki bayramlaşmaya Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı. Protokol-Halk bayramlaşması muhteşem geçti.
 
ıLGı OLAğANüSTü BOYUTTA YüKSEKTı…
 
Hatay Valiliğince bu yıl ilk kez uygulamaya konulan “Protokol-Halk bayramlaşması” beklenenin de ötesinde büyük ilgi gördü. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’ in de bayramlaşmaya katılması tüm hataylıları sevindirdi.
 
Parkdaki bayramlaşmaya protokol adına Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanısıra,Vali M. Celalettin Lekesiz, Milletvekilleri Fuat çay, Orhan Karasayar, Abdulhadi Kahya, Fevzi şanverdi, Garnizon Komutanı Albay Recep Orhan Bakırcı, Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Adalet Komisyon Başkan vekili Mehmet Keskin, ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, ıl Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, ATB Başkanı ve TOBB yöneticisi Mehmet Ali Kuseyri, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, protokolün daire yetkilileri ile HESOB Başkanı Kadir Teksöz, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz gibi sivil toplum kuruluşu başkanları ile semavi dinlerin temsilcileri, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, seçilmişler, atanmışlar, siyasetçiler, belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  
 

3 gün süren şeker Bayramı tatili sona erdi. Beklenen yağış yine olmadı. Sakin ve huzurlu bir bayram tatili yaşanırken hafızalarda halka açılan parktaki bayramlaşma kaldı. Binlerce vatandaş bu yıl ilk kez halka açılan bayramlaşma törenine koştu.

Bayramlaşma sırasında adeta izdiham yaşandı. Yaşanan bu coşkudan büyük haz aldığı gözlenen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, almış olduğu ‘Bayramlaşma halkın yoğun olduğu alanda yapılması’ kararının olumlu bir şekilde sonuçlanmasının verdiği rahatlığı yaşadı. Antakya Belediye Parkı girişinde bayramın birinci günü gerçekleşen bayramlaşma töreni önceden belirlendiği gibi tam saat 13. 30’da başladı.

Halkla bayramlaşmak için sıraya geçen protokol üyeleri, halkın gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşadı. Binlerce insan bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Uzanan kuyrukların bitmesi saatlerce sürdü. Her protokol üyesi en az yüzlerce kez el sıktı. Bayramlaşmaya damga vuran gelişme ise bu yıl öpüşme olmaması. öpüşme yerine sadece el sıkışıldı.

KARA: BıNLERCE Kışı ıLE BAYRAMLAşILDI

Aralarında Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in de bulunduğu kalabalık protokol üyeleri, bayramlaşma alanından bayramlaşma biter bitmez ayrıldı. Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu’nun ailesiyle birlikte Antakya’ya geldiği haberinin ardından onu karşılamaya giden heyeti, Vali Yardımcılarından ısmail Kara yaptığı kısa konuşmasıyla temsil etti. Kara yaptığı konuşmada, “Bayramlaşmayı kapalı alanlarda yaparak sınırlı sayıda insanla bayramlaşma yerine bu yıl açık alanda ve halkın yoğun olduğu Parkta yaptık. Yüzlerce kişi yerine binlerce kişi ile bayramlaştık” dedi.

BıZ KARDEş ıKı üLKEYıZ

Bayramlaşma sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Suriye ile Türkiye arasında yapılan anlaşma sonrası giriş ve çıkışlarda kaldırılan vize uygulamasını savundu. Ergin, “Beklenen bir uygulamaydı. Bizler kardeş iki ülkeyiz. ılişkilerimiz daha da genişleyerek sürecektir” dedi. Bayramlaşma sonrası vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturarak ikram edilen kavurma et, pilav ve tatlılarını afiyetle yedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.