İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hain Pusu: 9 Asker şehit Oldu…

Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice’ye 10 kilometre uzaklıktaki Abalı köyü yakınlarında sabah saat 06.00 sıralarında Lice Piyade Tugayı’na bağlı bir birliğin geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin patlattığı mayın sonucu 2’si uzman çavuş, 7’si er 9 asker şehit oldu.
 
Olay bu sabah saat 07.00 sıralarında Lice- Genç karayolunda meydana geldi. Lice Tugay Komutanlığı’ndan sabah erkenden yol güvenliğini sağlamak üzere bölgeye hareket eden bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı, Lice’ye 10 kilomtere uzaklıktaki Abalı Köyü yakınlarında teröristlerin mayınlı saldırısıyla karşılaştı. önden giden tank geçtikten sonra arkadan gelen zırhlı personel taşıyıcı geçerken teröristler önceden yola döşedikleri mayını uzaktan kumandayla patlattı. çok güçlü patlayıcının infilakıyla zırhlı personel taşıyıcıda bulunan 2 uzman çavuş ile 7 asker şehit düştü.
 
Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye sevkedilen birlikler geniş çaplı operasyon başlattı. 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet özel ve 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu da olay yerine giderek incelemede bulundu.
 
ORGENERAL BAşBUğ: PATLAYICI çOK GüçLü
Genelkurmay Başkanı Orgeneral ılker Başbuğ, bu sabah Ankara’da düzenlediği basın toplantısında olayla ilgili bilgi verdi. Basın toplantısına “Lice’de meydana gelen üzücü bir olayla başlıyoruz” diye giren Orgeneral Başbuğ, Lice- Genç yolunda güvenlik için görevlendirilen bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı geçerken olayın meydana geldiğini söyledi.
 
Patlamanın, tank geçtikten sonra zırhlı personel taşıyıcı geçerken meydana geldiğini belirten Orgeneral Başbuğ, altı 4.5 santim zırhla kaplı personel taşıyıcıda 9 askerin şehit düşmasının patlayıcının çok güçlü olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.
 
şEHıTLERıN ıSıMLERı
şehit olan 2’si uzman çavuş, 9 askerin kimlikleri şöyle:
Uzman çavuş Salih Akyürek (Yozgat)
Onur Görmez (Aydın- Karpuzlu)
Emrah Polat (Aydın- Nazilli)
Erdal Oral (Kars-Kağızman)
Zeynel Direkçi (Gaziantep)
ılhami Hardal (Kilis)
Murat çavdar (Trabzon-Maçka)
Mehmet Ali Karaduman (Manisa- Kula) ve Miktat Beder

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.