İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Halk’ tan Destek Bekliyorlar…

Hatay Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu, 25 Kasım’da bir günlük greve gideceklerini belirterek, “AKP iktidarının Toplu görüşme sürecinde kamu çalışanlarını yok sayan tavrını, 2010 yılı için öngördüğü 2,5+2,5’luk komik ücret artışını, siyasi kadrolaşmayı, çalışanların ve toplumun üzerindeki siyasal baskıları  protesto etmek için; emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için; kamu çalışanlarının emeklerinin karşılığını almasını sağlayacak grevli toplu sözleşmeli bir sendika yasası için, 25 Kasım 2009’da bir gün iş bırakarak   üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.” dedi.
 
Eyüboğlu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 2001’de kabul edilip yürürlüğe girmesinden bu yana sekiz toplu görüşme yapıldığını, bu görüşmelerden kamu çalışanlarının beklentilerinin karşılanamadığını, kamu çalışanlarının ücret artışlarının günün gerçeklerinden uzak kaldığını, ekonomik ve sosyal haklarda ciddi kayıplar yaşandığını belirterek, “Bu durumun ortaya çıkmasındaki en önemli etken, iş başındaki hükümetlerin IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası sermaye temsilcilerinin reçetelerini körü körüne uygulamalarıdır. Yapılan yasal düzenlemelerle eğitim ve sağlık gibi temel kamu hizmetleri paralı hale getirilmiş, emeklilik başta olmak üzere, sosyal güvenlik alanında kazanılmış haklardan geriye gidişler söz konusu olmuştur.
 
KEY kesintilerinin geri ödenmesi tam bir skandala dönüşmüş, kesintilerin eksik nemalandırılması yetmiyormuş gibi, yüz binlerce hak sahibine KEY hesaplarından hiçbir ödeme yapılmamış, yüz binlerce hak sahibine de eksik ödeme yapılmıştır.Hükümet 2010 yılı için memur maaşlarına %2,5+%2,5, asgari ücrete %3+%3, emekli maaşlarına  %4+%2,4 oranlarında, gazi maaşlarına aylık 8,2 Türk Lirası, yaşlılık maaşlarına ise aylık 2,3 Türk Lirası gibi komik artışları reva görmüştür.
 
Aynı hükümet, doğal gaz, akaryakıt, elektrik gibi bazı temel mal ve hizmetlere 2009 yılı içerisinde fahiş oranlı zamlar yapmıştır. Son olarak 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren muayene katılım paylarına yapılan artışlar ise %100’ü bulmuştur. Açıklanan enflasyon rakamları gerçek hayatı yansıtmamaktır.
Kamu çalışanları, bu gidişe artık “DUR!” demek istemektedirler.”Hatay Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu, Hükümetin, daha önce vermiş olduğu sözlere rağmen, sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmadığını, grev ve toplu iş sözleşmesi hakkının yasallaştırılmasına ve bunun için gerekli iç hukuk düzenlemelerini yapmaya bugüne kadar hiç yanaşmadığına dikkat çekerek bir günlük greve gitme gerekçeleri şöyle açıkladı:“Değerli Kamu çalışanları! 
Sizleri; verilen sözlerin tutulması, grevli ve toplu iş sözleşmeli sendika hakkımızın yasallaşması için,Yaşanan hak kayıplarına “DUR!” demek için,Kamu çalışanlarına reva görülen komik ücret artışını protesto etmek için,ınsanca yaşamaya yetecek bir ücret, daha iyi çalışma koşulları için,Ekonomik krizin faturasının çalışanlara çıkarılmaması için,Ekonomik, sosyal, demokratik haklarımız için,Onurumuz, işimiz, aşımız ve daha güzel yarınlar ve Tam Bağımsız Türkiye için;  25 Kasım 2009 çarşamba günü demokratik haklarımızı kullanarak bir günlük iş bırakma eylemine katılmaya davet ediyoruz.
Ayrıca, bütün siyasi partilerimizi, sendikalarımızı, meslek kuruluşlarımızı, odalarımızı, derneklerimizi ve yurttaşlarımızı kamu çalışanlarının yapacakları bir günlük iş bırakma eylemine destek vermeye davet ediyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.