İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HASıAD’ dan 120 işsize iş…

HASıAD Başkanı Mehmet Kılıçlar liderliğinde başarılı adımlar atmaya devam eden Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği’nin son projesiyle, 120 işsiz genç, kaynakçılık ve CNC operatörlüğü eğitimi alıyor.
  Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği (HASıAD) tarafından hazırlanan Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamındaki kursta, 120 işsiz gence, sanayi sektöründe istihdam sağlamak için kaynakçılık ve CNC operatörlüğü eğitimi verildiği bildirildi.
HASıAD Başkanı Mehmet Kılıçlar, yaptığı açıklamada, AB’den kabul gören projelerini Antakya Endüstri Meslek Lisesi ile işbirliği içerisinde yürüttüklerini söyledi.
Proje kapsamında, 15-29 yaş arası 120 işsize 9 şubat tarihinden bu yana teorik eğitim verdiklerini ifade eden Kılıçlar, 60’ına kaynakçılık diğerlerine ise CNC operatörlüğü konusunda mesleki beceri kazandırmaya çalıştıklarını kaydetti.
Hatay’da sanayinin sürekli bir gelişim sürecinde olduğunu ve firmaların da kalifiye eleman sıkıntısı çektiğini vurgulayan Kılıçlar, şöyle devam etti:
”Sanayideki sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız 334 bin Avroluk projemiz, AB’den hibe almaya hak kazandı. Projeyle hem işsiz gençlere umut olmaya hem de sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman sıkıntısını çözüme kavuşturmayı amaçlıyoruz.
Endüstri Meslek Lisesi’nde açtığımız kurslara 120 kişi katılıyor. Gençler, sektörün en fazla ihtiyaç duyduğu iki branşta eğitim alıyor. Eylül ayının sonuna kadar devam edecek proje kapsamında kursiyerlerimiz hem teorik hem de pratik eğitim görecekler. Gençler sanayi kuruluşlarında staj yapacaklar ve bu sayede de istihdam olanağı bulabilecekler. Sertifika alacak kursiyerlerimizin en az yarısını işe yerleştirmeyi hedefliyoruz.”
Proje için liseye 10 kaynak ile bir CNC makinesi aldıklarını vurgulayan Kılıçlar, kursiyerlerin malzeme ihtiyacını karşıladıklarını, ayrıca her gün için 8 Avro karşılığı ücret verdiklerini kaydetti.
Malzemeleri proje bitiminde okula bağışlayacaklarını belirten Kılıçlar, böylelikle de öğrencilerin eğitimine de katkı sunacaklarını söyledi.
Lise Müdürü Sabri Tazeaslan da işsiz gençlere umut olacak projede işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını, kent ekonomisine katkı sağlayacak bu tür etkinliklerde bundan sonra da görev almaya hazır olduklarını kaydetti.
CNC OPERATöRLüğüNE KADIN ELı
Proje kapsamında eğitme katılan Nebahat Sönmez (30), erkek işi olarak bilinen CNC operatörlüğünde kendini yetiştirmek istediğini ve bunun için tüm zorlukların üstesinden gelmeye çalıştığını söyledi.
ınşaat teknikeri olduğunu belirten Sönmez, ”Amacım CNC operatörlüğü konusunda kendimi geliştirerek sanayi kuruluşlarında iş bulabilmek. Ayrıca, CNC operatörlüğünü kadınların da yapabileceğini kanıtlamak istiyorum” diye konuştu.
Sönmez, kursta kaynak yaparken çoğu zaman zorlandığını ama yılmadığını, eğitimini başarıyla tamamlayıp meslek sahibi olmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir