İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hastalarımızın Derdi Bizimde Derdimiz

Başkan Burhan Kerimoğlu ; “Hastalarımızın ve üyelerimizin şahsi dertleri, sıkıntıları aynı zamanda bizimde derdimiz, bizimde sıkıntımızdır.”

Haber Merkezi

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri geçtiğimiz akşam Antakya Sümerler Mahallesinde ikamet eden Duran ailesini evlerinde ziyaret ederek aile fertleri, akrabalar ve komşular ile bir araya geldi.

Duran ailesine ziyarette bulunan Başkan Burhan Kerimoğlu burada yaptığı konuşmada; göreve geldikleri günden bu yana hastaların sosyal güvenceleri ve hakları yönünde yaptıkları çalışmalar yaptıklarını, hastalar, hasta aileleri, çift taşıyıcı aileleri ile halka yönelik yaptıkları eğitim çalışmalarının ve  hasta ve hasta ailelerine yönelik maddi ve manevi desteklerinin günden güne artarak devam etmekte olduğunu söyledi.

Ailelere yönelik yaptıkları ev ziyaretlerinde fikir alışverişlerinde bulunduklarını ve bu fikir alış verişlerinin eksiklerini görmelerinde etkili olduğunu belirten Başkan Kerimoğlu, “Bu yönde dernek çalışmalarımıza yeni fikirler eklenerek önümüzü daha net bakmamıza ve hedeflerimize ulaşmak için daha etkili bir yol haritası izlememize yardımcı olmaktadır.”dedi.

Hastalarının ve üyelerinin şahsi dertlerinin, sıkıntılarının aynı zamanda kendilerinin de derdi ve sıkıntısı olduğunu dile getiren Kerimoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gönül ister ki elimizden gelenin daha fazlasını yapabilelim hastalarımızın ve ailelerinin memnuniyeti en üst seviyelere taşımak dernek yöneticilerini ve bu çalışmalara gönül vermiş herkesi çok daha mutlu edecektir.

Dernek olarak bizler yardım konusunda halkımızın desteklerini yaklaşan ramazan ayında daha çok bekliyoruz, alacağımız bu destekler elimizi güçlendirip hastalara daha iyi hizmet götürmekle beraber hayatta onlara yalnız olmadıkları duygularını daha çok yaşatacaktır.

“Amacımız Bilinç Oluşturmak”

Yapılan bu ev ziyaretlerindeki temel amacımız; hep beraber birliktelik havası yaşamakla beraber siz değerli hastalarımıza, ailelerine her zaman sahip çıkacağımızın göstergesi olmakla beraber ev ziyaretlerine katkı sağlayan diğer akraba ve komşulara da talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını anlatma imkânı sağlamakla beraber bir bilinç düzeyi oluşmasını sağlamaktadır.”

“Derneğin Varlığı Bizde Güven Duygusu Oluşturdu”

Aile babası Yusuf Duran da şunları söyledi; “3çocuk babasıyım eşimle akrabalık bağım var ama evlendiğim yıllarda taşıyıcılık ile ilgili kan testi yapılmıyordu.

Yapılmadığından dolayı ikimizin de taşıyıcı olduğunu bilmemize imkân yoktu.

Bu durumu bilmiş olsak ya evlenmezdik ya da evlendiğimiz dönemlerde eşimin gebe kalması durumunda doğum öncesi tanı testini ihmal etmezdik şuan 3 çocuğum var ve bunlardan 2 çocuğum rahatsız, çocuklarım bu hastalıktan dolayı ne çocukluk, ne gençlik yıllarını çağdaşları gibi gönüllerince, yaşayamadılar.

Aslında talasemi ve orak hücre anemi hastası evlatları olan aileler için de böylesi bir durum çok üzücü, her hastaneye gidişimizde ve diğer aile ortamlarında dahi sürekli aynı dertleri konuşulmaktan öte hiçbir şey elimizden gelmiyor, gelmediği gibi önümüzden geçen de bundan sonraki yeni evlenecek çiftlerin zamanın tıbbi imkânlarını değerlendirmesi ve hasta çocuk doğurmamaları için ellerinden gelenlerin fazlasını yapmak olsun, çünkü çoğu ailelerin hasta çocukları işsiz ve maddi imkânsızlıklarla mücadele etmektedirler.

Yeni evlenecek çiftler bilmeliler ki taşıyıcı olsalar bile çocuk sahibi olabilirler sadece her gecelik döneminde doğum öncesi tanı testini yaptırsınlar.

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu ile tanıştıktan sonra bizlere daha farklı bir güven geldi. Başımız sıkıştığında, derdimiz olduğunda ilk önce kapısını çalacağımız bir derneğimizin olması ve bizlere sahip çıkma adına adımlar atması, işlerimizde bizlere destek olması tüm hasta ve hasta ailelerini mutlu etmektedir.

Bugün ailemizi ziyaret eden dernek yönetim kurulu, bizlere  zaman ayırarak çalışmalarını bizlerle paylaşmış olmaları bizler önemlidir, bundan dolayı teşekkür ederim.”dedi.

Hasta aile bireyleri de hastalıklarının yaşamlarında çok olumsuzluklara sebep olduğunu yaşam kalitelerini oldukça düşürdüğünü eğitim hayatlarını, iş hayatlarını ve sosyal yaşam statülerinde de olumsuz yönde etkiler yaptığını, dile getirdiler.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir