İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hastanelerden okul öncesi eğitim…

Kırıkhan Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından hazırlanan proje kapsamında hastanelerde küçük yaştaki çocuklara “Okul öncesi eğitim” verilmesiyle ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık ıl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.
 
 Hatay ıl Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, protokol imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu, gelecekte ülke genelinde yaygınlaşacağını, proje sayesinde geleceğimizin teminatı olan çocukların hastane odasında da olsa eğitimlerine devam edeceklerini söyledi. Müdür Genç, uygulamanın Hatay’ın 12 ilçesinin devlet hastanelerinde başlayacağını belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Sağlık ıl Müdürü Dr. Bayram Kerkez de, küçük çocukların tedavilerinin bazen uzun sürdüğünü, bu proje ile hem eğitim alacaklarını hem de çocukluklarını oyunsal eğitimlerle değerlendirebileceklerini kaydetti. Projeyi hazırlayan ve uygulamaya koyan Kırıkhan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü H. Soydan Sarcan ise, bir çok Avrupa ülkesinde bile olmayan projenin Türkiye’de yaşama geçmesinin önemine değinerek, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci projesi kapsamında projemizi, 7-28 Mart 2009 tarihleri arasında ıspanya’nın Barcelona ve çek Cumhuriyeti’nin Prag kentlerinde öğrencilerimizle birlikte uygulamasını gerçekleştirdik. ‘Erken çocukluk Döneminde Hasta ve Hastanede Yatan çocuklara Hastane Oyun Odalarında Okul öncesi Eğitim Yöntemlerinin Uygulanması’ projemize Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık ıl Müdürlüğü çok sıcak baktı.
 
Projenin ilimizde yaygınlaşması için Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı tüm kamu hastanelerinde kurulacak ya da yeniden yapılandırılacak ‘Hastane Oyun Odaları’ yapılacak. Projedeki amaç; ülkemizde erken çocukluk döneminde hasta ve hastanede yatan çocukların aile, arkadaş ayrılıkları, oyun hakkından yoksun olmaları sorununu gidermek, okul öncesi çağındaki çocukların hastanede kısa ya da uzun kalış süresi sırasında okul öncesi eğitim programlarının uygulanmasını sağlamak olacak. Böylece ‘Hasta çocuklar Bildirgesi’ kapsamında da hastane bünyesinde oyun odasının kurulmasıyla çocukların yaşlarına ve durumlarına uygun oynamak ve eğitim almak için kapsamlı olanakları olan bir çevrede bulunma hakları korunacaktır.” Konuşmalardan sonra, Milli Eğitim Müdürü Genç, Sağlık Müdürü Kerkez ile Kırıkhan Kız Meslek Lisesi Müdürü Sarcan protokolü imzaladılar. Bu arada, hastanelerde hazırlıkların başlatıldığı, önümüzdeki aylarda projenin yaşama geçirileceği de bildirildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.