İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay; ‘Barış’ a yürüdü…

Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Hatay’da bir yürüuüş gerçekleştirdi. Platformda Kesk, Disk, öDP, CHP ve halk evleri de yer alıyor.

 

Hatay’dan ‘barış’ talebi yükseldi…

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeni ile Hatay’ da toplanan binlerce kişi hükümetin, Suriye politikasını protesto etti.

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a destek veren pankartlar taşıyan grup, Türkçe ve Arapça sloganlar ile de şam yönetimine destek verdi.

 

Hatay’da, ”Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu”nca düzenlenen yürüyüşe katılanlar, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Valilik önünde bir araya gelen ve aralarında, DıSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, EMEP, Partizan, Kaldıraç gibi çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyelerinin bulunduğu yaklaşık 3000 kişilik grup, ınönü Caddesi’ ne çıkmak isteyince, güvenlik güçlerince durduruldu.

Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile grup temsilcilerinin bir süre görüşmesinin ardından güvenlik barikatı kaldırıldı ve gruptakiler yürüyüşe geçti.

Mustafa Kemal Atatürk, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyan grup, çevik kuvvet ekiplerinin kontrolünde Saray Caddesi’ ne geldi. Yürüyüş sırasında, Arapça, ”Kanımız canımız Esad’ a feda”, ”Suriye halkı yalnız değildir” sloganları atan gruptakiler, ”Faşizme karşı omuz omuza”, ”Suriye’ de savaş istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

Burada, grup adına basın açıklamasını okuyan, Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, barış çığlıklarını en yüksek sesle haykırmak için 1 Eylül Dünya Barış Günü’ nde alanlarda olduklarını söyledi. Matkap, Suriye’ nin kaderinin Suriye halkının elinden alınmaya çalışıldığını öne sürdü.

”Suriye’de Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” üyesi STK’ ların temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’ nin Suriye politikasını eleştirdiler.

Hatay’da binler sokağa çıktı…”Kentimizde eli kanlı katilleri istemiyoruz” diyen Hataylılar alanlara aktı. Hatay Valiliği önünde toplanan binlerce kişi, “Hatay’daki terörist kampları kaldırılsın” diye haykırdı.

 

Suriye’den mülteci adı altında Hatay’a doldurulan silahlı muhalifleri kentte istemeyen binlerce Hataylı, “Suriye’de Emperyalist Müdahaleye hayır Platformu” öncülüğünde sokaklara döküldü.

 
Hatay Valiliği önünde toplanan binlerce kişi, Saray Caddesi’ ne yürüdü. Yürüyüş boyunca polisin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.CHP’ nin destek verdiği yürüyüş sonunda açıklama yapan Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Suriye’de oynanmak istenen oyuna karşı halkı birlik olmaya çağırdı. Konuşmaların ardından gruptakiler ve eyleme katılan vatandaşlar alkışlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir