İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay Büyükşehir Olmaya Hazır…

ntakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, büyükşehir belediyesi olmaları halinde tüm hizmetleri tek elden gerçekleştirilip, geleceğe kalıcı ve çağdaş kent bırakacaklarını söyledi.
 
 
Hatay’ın nüfusunun yanı sıra ekonomisiyle de büyükşehir olmayı hak ettiğini savunan Savaş, kente bağlı 16 belde bulunduğunu, büyükşehir statüsüne kavuştuklarında, bu beldelerin tamamına hizmet götüreceklerini bildirdi.
 
 
 
Ekip olarak buna hazır olduklarını anlatan Savaş, ”Elbette bunun zor tarafları da olacak ama her başarılı işte mutlakta yorgunluk ve zorluklar olur. Biz ekip olarak buna hazırlıklıyız. Her bir beldenin yeşil alanı, suyu, kanalizasyonu ve tüm altyapısı yenilenerek daha kapsamlı hizmet verilecek. Kalifiye elemanların sayısı artacak. Gelirlerimizde de artışlar olacak. Başbakanımıza minnettarız” diye konuştu.
 
 
ATSO VE ATB BAşKANLARINDAN DESTEK
 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin ise, hizmet bütünlüğü için Hatay’ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmasının çok doğru bir karar olduğunu söyledi.
 
 
Nüfusu 750 binin üzerindeki 11 kentin büyükşehir statüsüne alınmasının, hizmet bütünlüğü için çok doğru bir karar olduğuna dikkati çeken çinçin, ”Yıllardır bu konunun gündeme getirilmesi ve gerçekleşmesini bekliyorduk. Hatay her yönüyle büyükşehir olmaya hazır. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
 
 
 
Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri de, Hatay’ın büyükşehir statüsüne alınmayı hak ettiğini söyledi. ülke ekonomisine katkısı ve nüfus yoğunluğu bakımından Hatay’ın her geçen yıl geliştiğini, büyükşehir olmanın Hatay’da yeni bir yaşam tarzı oluşturacağını bildirdi. Kuseyri, ekonomisi gelişmiş, vergisini ödeyen, ülkenin gelişmesi için yatırım yapmaktan çekinmeyen Hatay’ın daha fazla hizmet alması için bunun gerekli olduğunu dile getirerek, ”Büyükşehir olmak Hatay’da her bireyin yaşam kalitesini artıracaktır.
 
 
Sağlık ve eğitim hizmetleri, kültürel ve sosyal faaliyetler yönünden gelişecek Hatay’da istihdam olanakları da artacaktır. Dinamik bir güce sahip olan Hatay’ın büyükşehirler arasına girmesi ülkemizin de gelişmesine katkı sağlayacak. Günümüzde artık ülkeler değil kentler yarışıyor.
 
 
Son yıllarda yıldızı hızla parlayan kentimizin ekonomik kazanımları artacak, toplanan vergilerin yüzde 5’inin Hatay’da kalacak olması nedeniyle, kentimizin altyapısına, insanımıza daha büyük yatırım yapma imkanına sahip olacağız. Ayrıca imar ve planlamada bütünlük sağlanarak, Hatay’ımız çok daha güzel ve müreffeh bir kent olacaktır”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir