İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ da 7 Domuz Gribi Vakası…

2009–2010 genel bütçesinin hazırlanması çerçevesinde kurum müdürlerinden brifing alan ıl Genel Meclisi üyeleri, yatırım ve bütçeden çok dünya ve Türkiye gündemini meşgul eden ‘Domuz Gribi’ konusuna önem verdiler. Domuz Gribi salgını kapsamında Hatay’ da yapılan hazırlıkları ve çalışmaları aktaran Hatay ıl Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez, “H1N1 virüsü olarak adlandırdığımız domuz gribi vakası ile tüm Türkiye’ nin olduğu gibi biz de karşılaştık. Yapılan tetkikler neticesinde 7 adet vatandaşımızda Domuz Gribi vakası ile karşılaşılmış, ancak durumlarının ağır olmaması nedeniyle tedavilerine evlerinde devam edilmiştir. şu anda hastanelerin Yoğun Bakım ünitelerinde veya diğer bölümlerinde H1N1 virüsü taşıyan hiçbir vatandaşımız yoktur” dedi.

KENDıNıZDE VEYA çOCUğUNUZDA RAHATSIZLIK HıSSEDıYORSANIZ TOPLU ALANLARA GıRMEYıN

Hatay ıl Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez, vatandaşlarda ve velilerde büyük tedirginlik yaşandığını, mevsimsel grip geçiren herkesin Domuz Gribi olma olasılığının bulunmadığını söyledi. Eğer üç günden fazla süren 38 derece ve üstü ateşiniz varsa, karın ağrısı, kusma, mide bulantısı şikâyetiniz var ise H1N1 virüsü taşıyıcısı olabilirsiniz. Hızla yayılan bir hastalık olması nedeniyle temizliğe büyük önem gösterilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

AşIYI ZORLA YAPTIRMAYACAğIZ

Aşıyı zorla birilerine yaptırma gibi bir diretmemiz söz konusu olamaz diyen Hatay ıl Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez, “Domuz gribi aşısı ilimizde de 1.derece sağlık çalışanları ile hacılara yapılmaya başlamıştır. Bana mantıklı geldiği için kendime aşı yaptırdım. şu anda Avrupa ülkelerinin tamamında kullandığımız Domuz Gribi aşısı yaptırılmaktadır. Hatay da konuya oldukça duyarlı yaklaşmaktadır” şeklinde konuştu.

DEZENFEKTAN ışıNı OKULLAR üSTLENDı

Hatay ıl Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez, Hatay’ da ki okulların tamamında okul velileri ve okul yönetimi tarafından dezenfektan işinin üstlenildiğini belirterek, “Okullarımız Sağlık Grup Başkanlığı’ndan gerekli desteği almıştır ancak dezenfektan işini okul yöneticileri ve veliler üstlenmiştir” görüşünü dile getirdi. Konunun çok detaylı olduğuna dikkat çeken ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, daha sonra araya girerek, yatırım ve bütçe konusuna geçilmesi konusunda ıl Genel Meclisi üyelerini uyardı 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir