İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ da bakanlardan brifing…

Adalet Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB sürecinde katedilen mesafeyi ış dünyasına anlattı. ıskenderun Sanayici ve ışadamları Derneği, Hatay’a gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu onuruna Yelken Kulübü’nde öğle yemeği verdi.
 
TEşVıKTE ESKı YENı AYIRIMI YAPILMASIN
 
Yemeğin ardından bir konuşma yapan ıSSıAD Başkanı Recep Atakaş, Türkiye’nin Avrupa Birliği konusundaki çalışmalarını desteklediklerini, sorun üreten değil, sorun çözen bir anlayışı desteklediklerini, komşularla sorun yaşanmaması için çaba sarf eden bir yönetimi desteklediklerini söyledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Reform toplantısını Hatay’da yaparak buradaki ortamı göstermek olduğunu, bölgeye iki önemli icracı bakanı getirerek önemli bir adım attıklarını vurguladı.
 
BAğIş : “7 YILDA 70 YILLIK ış YAPTIK”
 
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda tüm hassasiyetlerini ortaya koyduğuna işaret ederek 1959 yılından bu yana müzakere tarihi alamayan bir ülkenin şimdi dünyada fikri sorulan, bölgesinde etkin bir rol oynayan ülke haline geldiğini söyledi. AB kriterlerini sadece Avrupa ile entegre olmak için yapmadıklarına dikkat çeken Bağış ;
 
“Halkımızın daha müreffeh bir hayat sürmesi, fikrinde, konuşmasında özgür olması, yaşam standardını arttırması için yapıyoruz. Son 7 ayda, kendi devletini anlamayan vatandaşlarımız için Kürtçe Tv’yi yayına geçirdik. Büyük şairimiz Nazım Hikmet’e vatandaşlık iadesi verdik. Bunun yanında vatandaşlıktan çıkarma koşullarını değiştirdik.
 
Bu ve buna benzer birçok alanda reformlar yaptık. Türkiye, Avrupa’da yapılan toplantılarda en üst kademede temsil edildi” dedi. 50 yıldır, bir şekilde Avrupa Birliği’ne geçişin zorlaştırıldığını anlatan Bağış, AB’ne girme sürecini uzattığını anlatırken, bu süreçte özellikle işadamlarının desteğini daha fazla beklediklerine vurgu yaptı.
 
DAVUTOğLU “HER YERDE AğIRLIğIMIZ VAR”
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, dünya ile uyumlu olabilmek için hükümet olarak geceli gündüzlü çalıştıklarına işaret ederek, hükümet olarak attıkları adımlarla Türkiye’nin her yerde temsil edildiğini ve Türkiyesiz bir projeye imza atılmadığını ileri sürdü. Bakan Davutoğlu, düne kadar kendi komşularıyla sorun yaşayan bir Türkiye’nin şimdiki pozisyonunun çok olumlu noktada olduğunu vurgulayarak şunları dedi: “Türkiye, barışçıl bir ortam sağlaması için önce kendi komşularından başladı.
 
Dün, Türkiye-Suriye savaşının neden çıkacağı konusunda senaryo yapılırken, şimdi iki devlet bir heyet pozisyonuna geldi. Irak, ıran ve diğer ülkelerle ortak işbirliği anlaşmaları yapmaya başladık. Tarihte bir arada yaşayan ülkelerle şimdi iyi noktadayız. Afrika ve Latin Amerika açılım projesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunun için de Latin Amerika’ya 10, Afrika’ya 2 büyükelçilik açmaya hazırlanıyoruz. 151 ülke, adalete, güvenliğe ve demokrasiye inanan Türkiye’ye en fazla oy verdi. AB Birliğini arkasına alan Avusturya 130 oy aldı. Biz bunu, Türkiye’yi her yerde görmek istediğimiz için yapıyoruz.”.
ıSKENDERUN LıMANI DIş POLıTıKAYA BAğLI
 
ıskenderun Limanı’nın gelişmesi ve sadece ülke için değil, dünya’da en önemli limanlar arasında yer alması için dış politikalarda atılacak adımların çok önemli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu “ıskenderun Limanı’nın Türkiye’nin ve Akdeniz’in en büyük limanı olacaksa total projelerin gerçekleşmesi lazımı. Eğer Suriye ile ilişkilerin iyiyse işte Ortadoğu için önemli bir liman olur. Hinterlandı daha da yükselir. Bunun tersi olsa liman sadece Türkiye için önemli olur. Komşularıyla sıfır sorun yaşanırsa ıskenderun Limanı dünyanın giriş kapısı olur” şeklinde sözlerini tamamladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.