İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ da işsizlik oranı yüzde 17…

ılimiz Hatay’da gazete haberlerinde yer aldığı gibi ATO’nun açıkladığı yüzde 30 rakamının tahmini kayıtsız işsizleri de kapsadığını hatırlatarak, Hatay’ da ki kayıtlı işsizler göz önüne alındığında işsizlik oranın yüzde 17,7 olarak seyrettiği açıkladı.
 
TüıK’ in yaptığı son çalışmanın sonucu olan rakamlara göre ilimiz Hatay’da istihdam oranın ise yüzde 36,7 olduğunu açıklayan yetkililer, üzerinde çalışılan projeler kapsamında açılan kurslar ve meslek edindirme programları sayesinde gerek işsizlik oranının gerekse istihdam oranının daha iyi yerlere çekileceğini söylediler. Hatırlanacağı üzere Hatay’ da kayıtlı toplam 26 bin işsiz bulunuyordu. Bu işsizler sayısında kayıt yaptırmayanların eklenmesiyle ilimiz Hatay’ da işsizlerin toplam sayısının 50 bine dayanması bekleniyor.
 
Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz vatandaşlar ise işsiz sayısının yüksek olmasını kalifiye elaman sıkıntısına bağladılar. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin de sık açıklamalar yaptığını hatırlatan vatandaşlar, meslek edindirme kursları ve AB destekli programlara hız verilmesini istediler. Bu görevi ış-Kur ve Halk Eğitim Merkezinin özverili bir şekilde üstlendiğini hatırlatan vatandaşlar, “Bu iki kurumumuza gereken destek verilmeli ve çalışmalarında teşvik edilmelidirler” ifadesinde bulundular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.