İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ da Karanlık Oyunlar…

Antakya Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü  Servet KAVUKOğLU yaptığı yazılı açıklamada, “Karanlık odaklarca son süreçte Hatay üzerine karanlık oyunlar oynanmak istendiğinin emareleri gün yüzüne çıkmaktadır.” Dedi.
 
 
Dörtyol’da Türk-Kürt çatışması ile etnik bir çatışma ortamı yaratılmak ve halkın birbirine düşürülmek istendiğini ifade eden Kavukoğlu: “Ancak yaratılan provokasyonda hesaplar tutmadı. ışyerlerinin yakılmasına rağmen Kürt Halkı sağduyulu davranarak oynanmak istenen oyunu bozdu. Bir yandan MHP’li meclis üyesinin aracı, bir yandan bir gün önceden kameraların kırılması, işyerlerine bayrak asılarak diğer işyerlerinin fişlenmesi gibi bildik yöntemlerle derin devlet bir kez daha sahnedeydi. Ancak oyun tutmadı.” Dedi.
 
Kavukoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi. “Dörtyol’da plan tutmayınca ikinci planın devreye sokulduğu görülüyor. 31 Ağustos 2010 tarihli Zaman Gazetesi, Bugün Gazetesi ve bu gazetelere yakın web sitelerinde yayınlanan bir habere göre Abdullah öcalan ile yakın ilişki içinde olan bir örgütün lideri Alevi Toplumunun ileri gelenlerine suikast düzenlenmesi emrini vermiş. Referandumu etkilemeğe yönelik suikastlar ile bu eylemler Alevi Toplumunun yoğun yaşadığı yerlerde yapılacak şeklinde haberler geçilmiştir. Haberde kullanılan cümleler çarpıcı.  “…Emniyet Genel Müdürlüğü ıstihbarat Daire Başkanlığı’nın verdiği bilgi üzerine ıçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğini uyardı. Emniyet’in raporuna göre suikastler alevi vatandaşlarının yoğun yaşadığı şehirlerde gerçekleştirilecek. Aleviler Ergenekon’un kaos planında önemli yer tutuyor.
 
 
ıddianameye göre Alevi Bektaşı Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç’in evine gönderilecek bombalı kargo ile öldürülecekti. Alevi Bektaşı Federasyonu Başkanı Ali Balkız’a ise bomba yüklü araçla suikast düzenlenecekti.” Denmektedir.
 
 Antakya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak bu haberin Hatay üzerine oynanmak istenen bazı oyunlara zemin oluşturma amaçlı olduğu düşüncesindeyiz. Biz biliyoruz ki ne zaman böyle haberler yapıldıysa ardından birtakım provokasyonlar tezgahlanmak istenmiştir. Hatay üzerine oynanmak istenen oyun nedir? Bu oyunun aktörleri kimlerdir? Haber neden sadece söz konusu gazetelerde yayınlanmıştır? Bu haber bu gazeteler kimler tarafından verilmiştir? Bilgi neden diğer basın organlarına verilmemiştir?
 
 Bildiğimiz kadarı ile ıçişleri Bakanlığı ya da Valilikler Basına bilgi verdiklerinde gazete ayırımı yapmazlar. Ancak bu haberin belli bir zihniyetin temsilcisi basın dışındaki basında yer almamış olması, yalnızca bu yayın organlarında yayınlanmış olması kafamızda birtakım soru işaretleri yaratmaktadır.
 
Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Bu haberler incelenmeli ve hangi kaynaklardan elde edildiği sorgulanmalıdır. Bu haberler gerçek midir? Değil ise haberlerin kaynağı kimlerdir? Amaçlanan nedir? Toplumda infial yaratmak ve provokasyon ile ne amaçlanmaktadır? Bunların sorgulanarak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 
 Sanki Ergenekon iddianamesindeki bazı iddialara birileri tarafından hayata geçirilmek istenmekte ve buna zemin oluşturulmaktadır. Bu konuda tüm Hatay Halkını ve Alevi Toplumunu bu tür provokasyonlar karşısında uyanık olmaya çağırıyoruz.
 
 Hatay üzerine oyun tezgahlamak isteyenler iyi bilsinler ki Hatay’da yaşayan her milletten, her dinden, her kültürden halk binlerce yıldır birlikte yaşamakta ve bundan sonra da yaşayacaktır. Bu oyunları tezgahlayanlar Dörtyol’da suçüstü yakalandıkları gibi burada da suçüstü yakalanacaklardır.
 
 Ayrıca gazetelerin iddiasına göre bu bilgi 81 il Valiliğine gönderilmiştir. Konu ile ilgili ıçişleri Bakanlığı ve Hatay Valisi Sayın Celalettin LEKESıZ’ in açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmesi ve tedirginlik oluşmasının engellenmesi gerektiği kanısındayız.
 
 Hatay’da yaşayan tüm halklar kardeştir. Kardeş olarak yaşamayı sürdürecektir. Hatay’daki kardeşlik ortamını bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir