İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay Dünya’ ya Açılıyor…

20-24 Ocak 2010 tarihleri arasında ıspanya’ nın Madrid şehrinde gerçekleştirilen tüketici ve profesyonellere yönelik dünyanın en önemli fuarlarından “2010 Madrid FITUR Turizm Fuarı” na ılimizi temsilen bir heyet 18-19 Ocak tarihlerinde Madrid’ e gitti.
 
ılimizi tanıtmak, iş görüşmeleri ve iş bağlantıları yapmak amacıyla bürokrat ve iş adamlarından oluşan heyette, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamedin Duran, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Sabit Teksöz, iş adamları Yılmaz Aksaray, Halit Yağcıoğlu, HASıAD Başkanı Yahya Nalçabasmaz, işadamı ve Avusturya’ nın Hatay Fahri Konsolosu Mehmet Kılıçlar künefe ustaları Tevfik Akar ve Osman Karagündüz bulundu.
Bir dizi incelemelerde bulunmak ve ön görüşmeler yapmak için Madrid’ten Toledo’ya giden heyet, kısa bir incelemeden sonra Toledo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve üyelerini oda binasında ziyaret etti. Yapılan toplantıda, Toledo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fernando Jerez Alonso, Ticaret odası olarak şirketlerinin yurt dışındaki çalışmalarını, iş ilişkilerini ve iş hacmini artırmak için Türkiye’nin ve özellikle Hatay’ın önemli olduğunu, ilişkilerin geliştirilmesinde ticaret hacminin artırılmasında ve nasıl şekilleneceği konusunda Hatay heyetinin önerilerinin önemli olduğunu ifade etti.
 
 
LEKESıZ: ZEYTıN VE ZEYTıNYAğI ALANINDA ışBıRLığı YAPILABıLıR
Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, oda başkanının ve üyelerinin ev sahipliği için teşekkür ederek, Akdeniz’in bir ucunda Türkiye’nin, diğer ucunda da ıspanya’nın bulunduğunu ve burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fuara katılmak amacıyla geldiklerini, geçtiğimiz yıl iş adamlarımızın buraya geldiğini ve Fuara katıldıklarını, ilişkileri güçlendirmek anlamında bu ziyareti planladıklarını kaydeden Vali Lekesiz, şöyle devam etti: “Hatay ilimizin 1,5 milyon nüfusa sahip. Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı, aynı şekilde Ortadoğu’nun da Türkiye’ye ve Avrupa’ya açılan kapısıdır. ılimizin demir çelik, deri ve mobilya sektörlerinde güçlü durumdadır. Zeytin, zeytinyağı ve turizm alanında işbirliği yapılabilir.
Toledo, farklı dinlerin ve inançların yaşadığı kültür ve inanç kenti. Sokaklarında yürürken kendimizi Hatay sokaklarında hissediyoruz. ılimizin bakir alanlarından biri de turizmdir.” Vali Lekesiz; son zamanlarda, özellikle Suriye Arap Cumhuriyeti ile vize muafiyeti getirilmesiyle turizmde gelişmeler kaydedildiğini, ilimizde, dünya ile bağlantılı havaalanın olduğunu, karayolu haricinde deniz ve demir yolu olduğunu belirtti. Kentler arasındaki kardeşlik ilişkilerinin değerlendirilmesinin ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını, Toledo’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ve teşekkürlerini ifade etti.
 
 
SAVAş: HATAY’IN BıLıNEN 8 BıN YILLIK TARıHı VAR
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptığı konuşmada, hem Toledo Ticaret Odası Başkanına hem de bu organizasyonu sağladığı için Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Sabit Teksöz’e teşekkür etti. Toledo Ticaret Odası Başkanını ve üyelerini tanımaktan memnun olacağını düşünerek buraya geldiklerini belirterek, Toledo’da tarihi dokunun korunmuş olmasının sevindirici olduğunu, turizm değerleri açısından zengin bir potansiyele sahip olan ilimizle önemli bağlantıların kurulabileceğini anlatan Savaş, şöyle konuştu: “Hatay’ın 8 bin yıllık bilinen bir tarihi var.
Hatay’ın semavi dinlere ev sahipliği yapmış olması ve bu dinlere mensup insanların birbirlerine saygılı davranarak yaşamlarını sürdürmeleri önem arz ediyor. Bu insanlar birbirlerinin bayramlarını kutlar, iyi ve kötü günlerine katılır, birbirlerinin sevinçlerini ve acılarını paylaşır. Hz. ısa’ya inandığından dolayı şehid edilen bir insan yani Habib Neccar’ ın ismini Müslümanların, ibadeşanelerine isim olarak verilmiştir.” Savaş, Toledo odasına ve belediyesine organizasyondan dolayı teşekkür ederek, kendilerini “kardeş şehir” olma adına Antakya’ya davet etti. HASıAD Başkanı Yahya Nalçabasmaz ise heyetin “Kardeş şehir” olma konusunda iyi niyetlerle Toledo’ ya geldiğini, Akdeniz ülkesi olarak iki ülkenin birbirine benzediğini dolayısıyla rahatlıkla işbirliği yapılabileceğini vurguladı.,
 
HATAY ıLE TOLEDO ARASINDA GELışTıRıLECEK SEKTöRLER BELıRLENDı
Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Sabit Teksöz de; geçen yıl Toledo’ ya geldiğini, başkan ve oda üyelerini tanımaktan memnun olduğunu ifade ettikten sonra bu yıl da vali, belediye başkanı, ıl Kültür ve Turizm Müdürünün ve her biri kendi konularında lider olan ekiple Toledo’da olduklarını ve bu yıl kendilerini Hatay’a beklediklerini söyledi. Konuşmaların ardından Hatay ile Toledo arasında kurulacak ve geliştirilecek ilişkilerde sektör bazında başlıklar belirlendi. Daha sonra karşılıklı iletişimle geliştirilecek olan konuların ilk etapta, mobilya, zeytin ve zeytinyağı, süt ürünleri, çelik üretimi, rüzgar enerjisi ve el sanatları olduğu kaydedildi. ıspanya programının ilk günü ilimiz adına çok yararlı görüşmeler, konuşmalar ve çalışmalarla sona erdi. Programın ikinci gününde Madrid’te açılan 30. Uluslararası FITUR Turizm Fuarı”na ılimiz de katıldı.
 
Fuarın açılışını ıspanya Kralı Juan Carlos ve eşi Kraliçe Sofia yaptı. Stantları gezen Kral ve eşini Türkiye standı önünde, AB toplantısı için Madrid’te bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Madrid Büyükelçisi Ender Arat, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş karşıladı. Bakan Ergin, ıspanya Kralı ile bir süre sohbet etti ve ardından kendisine ebru sanatıyla yapılmış bir tablo hediye etti. Fuarın birinci gününde, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve eşi şükran Ergin uzun süre Türkiye standında kalmış ve sektör çalışanlarıyla sohbet etme imkanı buldu.
 
HATAY STANDI öZEL ıLGı GöRDü
ılk defa bu kapsamda bir fuara katılan Hatay’ a özel bir ilgi gösterilmiş ve Hataylı aşçılar tarafından yapılan künefenin şerbetini dökmüş ve misafirlere ikramda bulunuldu. Fuarda, Hatay’ın tanıtımı için götürülen broşürler, CD’ ler, fuar çantaları ve dokümanlar ziyaretçilere sunularak, Hatay mutfağının ürünlerinden künefe ve kabak tatlısı dağıtıldı. Etkin tanıtımla Hatay Standı Fuarda ilgi odağı olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Türkiye standında Hatay’ dan başka ıstanbul, Mersin, Amasya, Samsun, çorum ve Tokat illeri yer aldı. Türkiye standında, hattat, ebru, cam işi, takılar sergilenmiş ve ziyaretçilere köfte, sigara böreği, yaprak sarma, baklava ve kahve ikram edildi. Gün boyu süren tanıtım çalışmalarının ardından Vali Lekesiz’in başkanlığındaki heyet hazır bulunduğu tur operatörleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıya 15 tur operatörü katıldı.
 
HATAY PAKET TURLARI ıçıN ELVERışLı BöLGEYE SAHıP
Vali Lekesiz, konuşmasında, “Hatay Restorasyon ve tanıtım çalışmalarıyla turizmde atılım yapmaya çalışan bir ilimizdir. Hatay, paket turları için elverişli bir bölge olup, Suriye-Halep, Lazkiye, şam vs. paket tur içine dâhil edilebilir. Havaalanının olması bir kolaylıktır. 3 bin civarında yatak kapasitemiz, beş yıldızlı ve termali olan bir otelimiz var. Dünya standartlarında sağlıklı bir suya sahip, birçok hastalığa çare olduğu tıbben tespit edilmiştir. Zeytin ve zeytinyağı sektörü gelişmekte, deniz turizmi, kültür ve inanç turizmi önemlidir.
Hatay’da kurulan Medeniyetler Korosu da çok önemlidir. Bu koromuzda farklı inançlardan insanlarımız var. Dünyanın, bu koronun verdiği mesaja ihtiyacı var” dedi. Hatay turizmi ile ilgili tekliflerin olması durumunda seve seve yerine getirileceğini, ifade eden Lekesiz, yerinde gezme ve inceleme yapmak üzere bir toplantının yapılabileceğini dile getirerek, bu toplantıya katıldıkları için tur operatörlerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Toplantıya katılan RETUR’dan ıskender Yayla, World Wide Travel ve diğer katılımcılar, konuyla ilgili görüşlerini belirterek, Hatay’ın keşfedilmemiş bir hazine, bir turizm potansiyeli olan bir kent olduğunu, yapılan bu toplantı ve ardından yapılacak toplantı ve görüşmelerle, özellikle Hatay’da organize edilecek bir toplantının turizme katkı sağlanacağı kanaati ile toplantı bitirildi.
20-24 Ocak 2010 tarihleri arasında ıspanya’ nın Madrid kentinde gerçekleştirilen FITUR Turizm Fuarı’na katılmak, yerinde inceleme ve üst düzey kişi ve kuruluşlarla temaslarda bulunmak üzere ıspanya’ ya giden Hatay heyeti, programın üçüncü gününde iş görüşmeleri yapmak ve birtakım temaslarda bulunmak üzere Toledo’ ya gitti. Toledo’ da yapılan görüşmelerin ikinci bölümünde, Vali Lekesiz, Belediye Başkanı Savaş, iş adamları ile beraber AB dönem başkanı ıspanya’  nın Toledo kentinde düzenlemiş olduğu AB Adalet Bakanları gayri resmi toplantısı için gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin de hazır bulundu. Hatay ve Toledo yetkilileri arasında geçen resmi görüşmelerin her iki kent için önemli gelişmelere zemin hazırlayacağı belirtilerek, özellikle turizmin ve iş bağlantılarının gelişmesini sağlayacağı belirtildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir