İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay Hastanesi’ nden bir ilk…

özel Hatay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı/şirket Mesul Müdürü Uzman Dr. Tural Terzi, EECP tedavi cihazını hastalara kazandırmış olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Konuyla ilgili olarak özel Hatay Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek cihazı tanıtan Uzman Dr. Terzi, özel Hatay Hastanesi olarak, hastaneciliğin diğer hizmet alanlarıdan farklı olduğunun bilinciyle, hastalara hizmet verdiklerini söyledi.
 
“özel Hatay Hastanesi olarak kuruluşumuzdan bu yana benimsediğimiz ve ‘önce ınsan’ anlayışı ile etik ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak temel önceliğimizdir. Bu doğrultuda hastanemiz sürekli olarak kendini yenilemekte ve hizmet standartlarını yükseltmektedir” şeklinde konuşan özel Hatay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı/şirket Mesul Müdürü Uzman Dr. Tural Terzi, “Büyüyen ve gelişen bir hastane olma yolunda sağlık hizmetlerindeki yenilikleri hastanemize kazandırıyoruz. Bu anlamda Hatay’da bir ilke imza atarak, hastanemize EECP (Güçlendirmiş harici kontrpulsasyon) tedavisini başlattık.” dedi.
 
EECP, koroner arter hastalıkları ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan, ülkemiz için yeni sayılabilecek ancak Amerika’da yaygın olarak kullanılan bir tedavi olduğunu hatırlatan özel Hatay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı/şirket Mesul Müdürü Uzman Dr. Tural Terzi; konuşmasını şöyle sürdürdü: “EECP girişimsel olmayan, hiçbir riks taşımayan hastane satışı gerektirmeyen, etken sonuçları uzun süre devam edebilen kalıcı bir tedavi yöntemdir. EECP tedavisi kalbi besleyen koroner damarlarını ve ince uç dallarının genişlemesini, bu dallar arasında kolateral adı verilen bağlantı dallarının (doğal by-pass) açılmasını ve yeni kılcal damarların oluşmasını sağlamaktadır. 
 
EECP tedavisi günde bir saat haftada 5 veya 6 gün 35 gün süreyle ayaktan tedavi görerek hiçbir acı ve sıkıntı hissetmeden, enjeksiyon dahil hiçbir müdahale olmadan yapılabilmektedir. Hastalar bu süreyi gazete, kitap okuyup müzik dinleyerek geçirebilirler. EECP tedavisi daha önce by pass olmuş veya balon-telkafes tedavisi yapılmış ancak tekrar damar tıkanıklığı gelişmiş onlarda, mevcut tedavi yöntemleri uygulandığı halde şikâyetleri devam eden hastalarda, damar yapısı uygun olmadığı için ameliyat olamayan hastalarda, eşlik eden hastalıklardan dolayı ameliyat olması riskli kabul edilen hastalarda, ameliyat veya balon, stent tedavisini kabul etmeyen hastalarda, kalp yetmezliği olan hastalarda uygulanır.”
 
özel Hatay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı/şirket Mesul Müdürü Uzman Dr. Tural Terzi konuşmasının sonunda “EECP tedavisi sonrasında hastalar daha uzun mesafeler yürüyebilmekte, daha ağır paketler taşıyabilmekte ve göğüs ağrısı olmadan daha aktif olabilmektedirler. Ayrıca fonksiyonel kapasiteleri artmakta ve yaşam kaliteleri yükselmektedir. EECP tedavisi kalp krizi riskini azaltmaktadır. 
 
Göğüs ağrısı sıklığını ve ağrının şiddetini azaltmakta veya tamamen kaldırmaktadır. EECP tedavisi ek olarak ilaç kullanmayı ve kullanılan ilaçları bırakmayı gerektirmez. Tedavi sonunda hastaların birçoğunda damar genişletici ilaçlara olan ihtiyaç azalmakta ya da ortadan kalkmaktadır. EECP tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur ve tedavi istendiğinde tekrarlanabilmektedir. Bir ilke imza atarak, EECP tedavisini hastalarımıza kazandırmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.” ıfadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir