İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay Huzurlu Bir ıl…

Hatay Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, 2009 yılında mafyanın ve çetelerin çökertilmesiyle gasp, çek ve senet davalarında azalma olduğunu söyledi.
 
Ağır Ceza Mahkemesi’ nde duruşmaların görüntü ve sesli sistemle kayıt altına alındığına da  dikkat çeken Başkan Saylak, “2005 yılında yargıda çıkarılan yeni yasalarla birlikte birçok değişiklikler yapıldı. Yeni yasa ve düzenlemeler Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde eş değerli olarak düzenleme yapıldı. Yapılan bu yenilikler öncü kollukların da önünü açtı” dedi.
 
HATAY’DA HUZUR VAR
Hatay Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Hatay’ ın huzurlu bir ıl olduğunu ancak her yörede olduğu gibi Hatay’ da da kendine göre işlenen suçlar olduğuna dikkat çekerek, “Nüfus arttıkça suç oranları artmaktadır” dedi.
 
Esabil Saylak, Hatay Ağır Ceza Mahkemesi’nde davaların uzun sürmemesi için Kasım ayında ikinci ağır ceza mahkemesi açıldığını, bu mahkemenin daha önce çarşamba günleri duruşmalara baktığını, bu yıl ise çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada iki gün bakacağını ve buraya Mesut Kundakçı isimli deneyimli bir hâkimin atandığını, eski davalara 2’ ci Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağını, Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde eskiden olduğu gibi salı ve perşembe günleri duruşma olacağını söyledi.
 
Başkan Esabil Saylak, 2008 yılından 2009 yılına 400 dosyanın devredildiğini, 2009 yılında gelen 608 dosyayla birlikte toplam 1008 dava dosyasına bakılarak bunlardan 492 dava dosyasının karara bağlandığını belirterek, “2010 yılına 516 dava dosyası devredildi’ dedi.
Asabil Saylak, 2009 yılında Hatay Ağır Ceza Mahkemesi’ne ayrıca 1859 değişik iş dosyasının geldiğini ve bunlardan 1858’ine bakıldığını, bunlardan bir dosyanın 2010 yılına devredildiğini söyledi.
 
Hatay Adliyesi’nde 1 Kasım 2009 tarihinde kurulan 2’ ci Ağır Ceza Mahkemesi’ne 71 dava dosyasının geldiğini bunlardan 10 tanesinin karara bağlandığını, 61 dava dosyasının ise 2010 yılına devir edildiğini belirten Saylak, “Bu mahkememiz ayrıca 259 adet değişik işler dosyasına bakıldı. Gelen 44 talimat dosyasından 26’sı karara bağlandı. 18’i 2010 yılına devir edildi.” açıklamasında bulundu.  
 
ORGANıZE SUçLARDA ARTIş VAR
Geçen yıl organize suçlarda artış olduğunu dile getiren Hatay Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, bunların başında uyuşturucu, adam öldürme, örgütsel ve kaçakçılık davalarının geldiğini ancak gasp olaylarında bir azalma olduğuna dikkat çekerek, “Yargıda yasaların daha da iyileştirilmesi, polisin olayların üzerine gitmesi ve verilen cezaların ağır ve caydırıcı olmasına rağmen adam öldürme ve kaçakçılık olaylarında artış olmaktadır” dedi. 
 
Başkan Esabil Saylak, tebligatların SMS yoluyla cep telefonlarına gönderildiğini, şahıslara ne günü mahkemeleri olduğunun bildirildiğini belirterek, “SMS ile yapılan tebligatlar, hem bizim için kolay oluyor hem de karşı tarafa iyi geliyor. Daha önce vatandaşa tebligat yazılıp postayla gönderiliyordu, postada bazen gecikme bazen gönderilen adreste bulunmama olayları yaşanıyordu. Bu nedenle tebligatların SMS olarak gönderilmesi adliyeyi posta parasından ve kırtasiye masrafından da kurtarmış oldu” açıklamasında bulundu.
 
Esabil Saylak, eski adliye sarayının yetersiz olduğunu yeni adliye sarayının tamamlanıp hizmete girmesiyle iki ağır ceza mahkemesinin yanında iş mahkemesi, aile mahkemesi, yeni ihtisas mahkemesi, çocuk ve ticaret mahkemesinin da açılacağını ve burada personel sayısında artış olacağını belirtti.
 
ULUSAL YARGI AğI ışıMıZı KOLAYLAşTIRDI
Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Esabil Saylak, yargının Ulusal Yargı Ağı (UYAP) sistemine geçmesinin işlerini kolaylaştırdığını belirterek, “Bu yıl yeni bir uygulama daha gerçekleştirerek, “Ağır Ceza’da yürütülen duruşmaları görüntülü ve sesli sistemle kayıt altına aldık. ışimiz biraz daha rahatladı” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir