İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay için el ele…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül, 25-30 Haziran tarihlerinde Ankara’da “Başkentte Hatay Günleri “ adı altında gerçekleştirilen fuarın amacına ulaştığını bildirdi. Gül, yaptığı yazılı açıklamada, kötü hava şartlarına rağmen fuara gösterilen ilginin, hem şaşırttığını hem de sevindirdiğini ifade etti.
 
Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen insanların Hatay ürünlerine gösterdikleri ilginin herkesin dikkatini çektiğini ifade eden Gül, şöyle devam etti: “Hatay mutfağının ününün tahminimizden daha çok yayıldığını görmek bizleri memnun etmiştir. Aynı zamanda, peynirlerimize, nar ekşimize, zeytinyağımıza ipeğimize, sabunumuza, şampuanımıza, lokumumuza gösterilen ilgide dikkatimizden kaçmamıştır.
 
Fuar açılışında ufak tefek sorunlar yaşansa da genel olarak faydalı olmuş ve dikkatimizi birçok noktaya çekmeyi başarmıştır. ılimiz, dışarıda tahminimizden daha fazla ilgi görmektedir. Bu ilginin devamı ve daha da artırılması hususunda daha çok tanıtımı için ivedice kollarımızı sıvamamız gerekmektedir. ılk etapta bu tip fuarları ıstanbul, ızmir, Antalya, gibi bölge ekonomilerinde lokomotif görevi gören illerde gerçekleştirebiliriz.
 
ılimizin tanıtımı ve ürünlerimizden maksimum fayda sağlamak için marka ürünlerimizi artırabiliriz.” Gül, bu ilgi karşısında kentin güneşini, denizini, yaylalarını da pazarlamayı başarabileceklerini ifade ederek, “Bunun için belediyelerimize ve mülki amirlerin yanında biz girişimcilere de büyük görevler düşmektedir. Hataylı olarak yöresel ürünlerimize daha çok değer vermeli, her ürün için ayrı ayrı standartları ortaya koymalı, coğrafi işaretlerini almalı, hem firmalarımız hem de bölge ürünlerimize patent başvurularını yapmak ortak hedefimiz olmalıdır” diye konuştu. 
 
ilginin devamı ve daha çok dikkat çekebilmek için dünyanın önem verdiği değerlere göre de çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Gül, şunları kaydetti: “Bölge olarak kendi ürünlerimize sahip çıktığımız takdirde ilimizin geleceğinin daha iyi olacağını görüyoruz. Bu anlamda küresel rekabetin korkunç boyutlara ulaştığı günümüzde rekabet edebilmek için çok hızlı ve doğru adımlar atılmasını diliyoruz. ılimiz insanları olarak çok kısa zamanda elbirliği ile böyle bir fuarı gerçekleştirmiş olmak, bizleri gelecek açısından umutlandırmıştır. Gördük ki el ele verdiğimiz takdirde çok iyi işlere imza atabiliyoruz. özünde yapmamız gereken tek ve en önemli şey; birlik ve beraberlik içinde ortak hareket etme kabiliyetimizi daha da fazla geliştirmektir. ülkenin değişik şehirlerinde kurulan “Hataylı Derneklerin” tanıtımımızda büyük faydalarının olduğudur. Bu bakımdan ilimiz sivil toplum örgütlerinin bu dernekler ile aralarında daha fazla iletişim kurmalarını, ilişkilerini geliştirmelerini ve koordinasyonunu sağlanmasını diliyoruz. Başarının sırrı sağlam kurulan iletişim ve ilişkilerdedir. Her şey çok daha güzel Hatay için, el ele.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir