İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay için özel bir dönem başlıyor…

Hatay Polis Meslek Yüksek Okulunun mezuniyet törenine katılmak üzere Antakya’ya gelen ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan Bakan Atalay Hatay için özel bir dönemin başladığına dikkat çekti.
 
“Valiniz yeni, Belediye Başkanınız yeni, Adalet Bakanınız yeni. Bu üçlüden büyük atılımlar bekliyoruz. Hatay ili özel bir döneme girmiştir” dedi. Hatay’a ilk gelişi olmadığını belirterek konuşmasını sürdüren ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Hatay’ın sorunlarını yakından biliyorum. çözümü için de özel çaba gösteriyoruz. Medeniyetlerin derinliğindeki yerini bildiğimiz bir il. Kültür zenginliğini yakından bildiğimiz bir ilimiz” dedi.
 
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’i de öven cümleler kullanan Bakan Atalay, “Sayın Valimizi Amasya ilindeki çalışmalarından dolayı yakından tanıyorum. Kendisinin Hatay’da da çok başarılı çalışmalara imza atmasını bekliyoruz” dedi. Konuşmasının sonunda Yaz Kararnamesinden söz eden Bakan Atalay, “Bakanlık olarak önemli çalışmalara imza attık. Bahar kararnamesi olarak bilinen kararname de 22 vali ve 37 emniyet müdürünü atadık veya yerini değiştirdik. Yaz kararnamesi üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Bunda da 500’e yakın kaymakam ve vali yardımcısı atanacak veya yeri değişecek” dedi.
 
Hatay’dan atılım bekliyoruz ADALET Bakanı Sadullah Ergin’in ev sahipliğinde Antakya’da düzenlenen 16. Reform ızleme Grubu (RıG) toplantısına katılmak üzere Hatay’a gelen ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatay Valiliğini ve Antakya Belediyesini ziyaret etti. Hatay’a geler gelmez ayağının Hatay Valiliğini ziyaret eden ıçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, valilik bahçesinde Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, yardımcıları, kaymakamlar ve daire müdürleri tarafından karşılandı. Daha sonra valilik şeref defterini imzalayan Atalay’a Hatay valisi M.Celalettin Lekesiz, makamında il hakkında kısa bir brifing verdi.

 

Hatay’ın yol haritasını çizeceğiz Hatay’da kısa bir süre önce göreve başladığını belirten Vali Lekesiz, önümüzdeki günlerde kurum ve kuruluşlarla çalışıp Hatay’ın yol haritasını çıkartacaklarını belirterek, “Hatay kültürü ve etnik yapısıyla son derece özel bir il. önümüzdeki günlerde kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yapacağımız çalışmalarla Hatay’ın yol haritasını çıkartacağız ve ilimizi daha iyi yerlere getirmeye çalışacağız” dedi.

 

Hatay huzur içinde yaşanan bir il Hatay’a daha önce bir kaz kez gelip gittiğini bu yüzden Hatay’ın sorunlarını bildiğini belirten ıçişleri Bakanı Beşir Atalay’da, “Hükümet olarak Hatay’ın medeniyetler derinliğindeki öneminin biz farkındayız. Hatay ülkemiz için gerçekten önemli bir kültür zenginliğine sahip. Ayrıca, farklı dinlere mensup vatandaşlarımızın da huzur içinde yaşadığı bir il. Bu yüzden AB süreci içerisinde 4 bakandan oluşan Reform ızleme Grubu (RıG)’nin Ankara dışındaki ilk toplantısını Hatay’da gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Hatay’ı seçtik RıG toplantısının 2 ayda bir yapıldığını belirten Atalay, biz bu toplantıları Türkiye’nin değişik illerinde yapmayı düşündüklerini belirterek, “AB sürecini ülkemizin değişik illerinde değerlendirmek istiyoruz. Bunun AB sürecine fayda getireceğine inanıyoruz. Ankara dışındaki ilk toplantımızı yapmak için Hatay’ı uygun gördük” dedi. önemli kararnamelere imza attık Bakanlık olarak çok önemli kararnameler çıkardıklarını belirten Atalay, “22 valimizi yeni atadık. Bazılarını atadık bazılarının da yeri değişti.

 

37 emniyet müdürümüzü de yeniledik. Bazılarının yeri değişti bazıları da yeni atandı. şimdi de kaymakamlar ve vali yardımcıları kararnamesi üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmamızda oldukça kapsamlı. Bu kapsamda Hatay ilimizin de valisi değişti. Bizim için çok değerli olan ve başarılı bir valimizi Hatay’a atadık. Kendisine görevinde başarılar diliyorum” dedi.

 

Gelişmelerin takipçisi olacağız Hatay’dan büyük bir atılım beklediklerini belirten ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Yeni belediye başkanımızla, yeni valimizle ve yeni adalet bakanımızla Hatay çok özel bir döneme giriyor. Eminim bu süreçte Hatay çok büyük gelişim gösterecek ve kazançlı çıkacak. Değerli milletvekillerimiz ile de biz bu gelişmelerin takipçisi olacağız” diye konuştu. ıçişleri Bakanı Beşir Atalay Daha sonra Antakya Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan

 

VALı LEKESıZ: HATAY’IN YOL HARıTASINI çIKARIYORUZ

 
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ıçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ilimizi ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bakan Atalay’a Hatay ili sorunlarıyla ilgili sunumu içeren bir dosya veren Vali Lekesiz göreve geldiği günden bu yana Hatay ilini daha yakından tanımaya yönelik çalışmalar yaptığını söyledi. “Hatay ilinin yol haritasını çıkarmaya çalışıyoruz.

 
Kısa bir süre içinde bu çalışmamız bitecek. Ardından devletimizin desteği ile gerekli çalışmaları öncelik sırasına göre gerçekleştireceğiz” diyen Vali Lekesiz, ziyaret sonunda ıçişleri Bakanı Beşir Atalay’a bir anı tabağı hediye etti. ıçişleri Bakanı Beşir Atalay Hatay Valiliği ziyareti sonrasında Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı da ziyaret etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir