İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ ın Çılgın projesi…

Geçtiğimiz haftasonu ıskenderun’ da açıklamalarda bulunan hemşerimiz Hatay Milletvekili  aynı zamanda Adalet Bakanı Sadullah Ergin: “Nasıl ıstanbul’un çılgın projesi Kanal ıstanbul ise, Hatay’ ın çılgın projesi de Amanos Tünelleri’ dir” dedi.
 
ıskenderun ılçesinde açılış yapmak üzere ılimize gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ak Parti ıskenderun ılçe Teşkilatına yaptıkları ziyaret esnasında partililere hitaben konuşma yaptı. Bakan Ergin, ıskenderun’da yaptığı konuşmada, Hatay’ın çılgın Projesi’nin Amanosları delerek ıskenderun ilçesini coğrafi olarak genişletmek ve komşu illerle olan bağlantının tüneller yolu ile yapmak olduğunu söyledi.
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını, bu sayede hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde ıskenderun limanına ulaşacağını belirtti. Bakan Sadullah Ergin, “Nasıl ıstanbul’un çılgın projesi Kanal ıstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos tünelleridir” dedi.
 
Bakan Ergin, “Maliye ve Ulaştırma Bakanlıkları projeye destek verdi. Karayolları 2013’te ihaleye çıkacak” diye konuştu.
 
Hatay’ın batısı ve kuzeyinde yatırımcıların yer istediklerini ancak arazi olmadığı için yer tahsis edemediklerini belirten Bakan Ergin, “Yer bulsak hemen bugün için 25-30 milyar dolarlık yatırım başlayacak” dedi.
 
Osmaniye ve Ceyhan’daki sanayi bölgelerinin de dolduğunu kaydeden Bakan Ergin, “Amanoslarda tünel açılınca sanayiciye Hatay’ın doğusunda ve güneydoğusunda da yer verebileceğiz. Bu bölgede yatırım yapmak isteyenlere daha ucuz arazi imkânı doğacak. Yatırımcı 20 dakikada hammaddesini ıskenderun limanından getirtebilecek ya da malını aynı sürede ıskenderun limanına indirebilecek. öte yandan Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, şanlıurfa ve Mardin’den gelen ihraç malları da Amanosların üstünden binbir tehlikeyle değil, tünellerden kolayca ıskenderun Limanı’ na ulaşabilecek” diye konuştu.
 
 
 
Amanoslarda 17 ayrı tünel ile bağlantının yapılacağını ifade eden Bakan Ergin, “Amanoslarda 17 tünel, 2 viyadük, asgari 5 köprü ile ıskenderun ilçesinden Hassa ilçesine bağlantı sağlanacak. 2013 yılı nihai olarak projenin hayata geçecek yılı olacaktır. ıskenderun körfezinin Hassa ilçesine açılması ile yatırımcılar için uçsuz bucaksız bir destinasyon alanı açılıyor. Var olan potansiyel daha fazla artacak ve başta ıskenderun olmak üzere ılimizin yüzü tamamen değişecek. Böylelikle hayırla yapılan işlere bir yenisi daha eklenecek.” dedi.
 
 
‘15.05.2015 saat 15.15’te Reyhanlı Barajı’nın Açılışını Hep Birlikte Yapacağız
Büyük Karaçay barajının 2013’te su tutmaya başlayacağını, böylelikle Samandağ, Antakya içme suyu ve sulama suyu projelerinin hayata geçeceğini belirten Bakan Ergin,  Karaçay Barajı sayesinde 3500 hektar arazinin sulanacağını belirtti. Menzelet Suyunun Hassa, Kırıkhan ılçelerine yapılacak olan boru bağlantıları ile can suyu olacağını hatırlatan Bakan Ergin, “Bu baraj sayesinde 35 bin Hektar tarım arazisi sulanacak.” dedi. 
 
Bakan Ergin, Reyhanlı barajı konusunda da şunları söyledi:
“Siyasetçiler Reyhanlı Barajı’ndan söz etmeye korkuyorlardı. Maliyeti çok yüksek olduğu için, tamamlanamaması halinde zor durumda kalmaktan korkuyorlardı. Barajın inşaatı başladı. ınşallah 15.05.2015 tarihinde saat 15.15’te açılışını hep birlikte yapacağız. Reyhanlı Barajı yapımı tamamlandıktan sonra 60 bin hektarlık tarım arazisi sulanacak. Taşkınların önüne geçilmiş olunacak. Enerji üretimi de sağlanmış olacak.”
 
 
Hatay’ı ikiye bölen Amanos Dağları’ na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçiş kolaylaştırılacak. Bu sayede hem ilimiz Hatay’ ın doğusu yatırıma açılacak, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde ıskenderun Limanı’ na ulaşması sağlanacak. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir