İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay Marka Kent Olacak…

şu anda gündemde olan Hatay’ı ili Logosu ile ilgili açıklamalar yapan TOBB Yönetim Kurulu üyesi Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri,
Hatay Valiliği tarafından, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle yürütülen Hatay Marka Kent çalışmaları ile kentin tarih, kültür ve turizm değerlerini en iyi şekilde yansıtacak ve Hatay ile özdeşleşmiş değerlerini vurgulayacak, ulusal ve uluslar arası kamuoyu nezdinde tanıtarak, son derece zengin kültürel ve turistik değerlere sahip olan Hatay’ın bu değerleri ile dünya platformunda hak ettiği yeri alması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda Hatay’ı yansıtabilecek ve zamanla bir Hatay markasının oluşmasına katkıda bulunabilecek bir Hatay Logosu oluşturulması aşamasıyız.
 
Hatay’ın marka kent olmasında ve öne çıkmasında en önemli aşama olan kent logosunun belirlenmesiyle Hatay Valiliği başta olmak üzere, tüm resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütleri ve özel şirketlerin tüm yazışmalarında, tüm organizasyonlarında, hediyelik eşyalarda Hatay Logosu kullanılması ön görülmektedir. Hatay orjinli ulusal ve bölgesel markalı ürünler olmak üzere tüm ürünlerde Hatay Logosunun basılması özendirilmeye çalışılmalıdır. Böylece ulusal ve bölgesel tüketiciler nezdinde kentin bilinirliği artacak, Hatay algıda seçicilik yaratacaktır.
 
 
HATAY’IMIZIN YARATICI, CESUR VE HEYECAN VERıCı HEDEFLERE VE PROJELERE ıHTıYACI VAR.
Kentimizde yapılması düşünülen projelerin hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan sinerji yaratılmalı ve gerekli dinamizm bir an önce yakalanması lazımdır. Hatay’ın bugünü ve geleceği için birikimlerin, verimli alanlarda yatırıma dönüştürülmesi gerekmektedir.
  “Hayalimiz, Hatay’ın bir turizm, bilim ve kültür başkenti bir marka kent olmasıdır.” diyerek konunun altını çizen Kuseyri sözlerine şöyle devam etti.
 
Hatay’ın marka kent olması için pek çok artıları vardır. Marka değeri yaşatacak artıların ortaya konulup, konunun Hatay’ın gündemine taşınması gerekmektedir. Marka kent süreci Hatay’a yeni bir enerji ve motivasyon sağlayacak olup Hatay’ın ve Türkiye’nin imajı açısından büyük bir rol üstlenmektedir.  
Marka Kent  projesinin amacı Hatay şehri için ortak bir marka yaratarak, şehrin güçlü ve gelişen kimliğini dünyaya anlatmaktır. Bu proje kapsamında Hatay’a bir kimlik oluşturarak onu bütün dünyada bir iş ve kültür, turizm merkezi haline getirmek ve profilini yükseltmeyi amaçlanmaktadır.
 
Marka olmanın ilk adımı yaşanan çevrede tanınmaktır.  ılk önce ilimizde ve ilçelerimizde en sonunda da ülkemizde marka olarak başlamalıyız. Hatay’ın tanıtımı kültür, ideoloji ve ekonomik şartlar açısından çok farklı bir yerde yapıldığında, şehre çekilmeye çalışılan yeni yatırımcı sayısında artış olacaktır. Bu amaçla ekonomik cazibeyi de arttırmamız gerekmektedir. Bu da markalaşma sürecinin başlaması anlamına gelecektir. Ekonomik cazibe arttıkça Hatay, tüm dünyadan ve ülkesinden çeşitli yatırımcıları, alıcıları ve turistleri kendisine çekmeye başlayacak, bu da ekonomik büyümeyi ve Hatay’daki vatandaşlarımıza daha yüksek hayat standartları yaşamalarını sağlayacaktır.
 
Marka kent olmak için Hatay’ı merak uyandıran bir yer haline getirmek, keyifle yaşanacak bir şehir ortamı yaratılmasını sağlamak, şehre gelenlere yerli ve yabancı turistlere misafirperver davranmak, fuar ve kongrelere önem verilmesi sağlamak, kentsel dönüşüm projelerinin sadece birkaç caddede değil de kent merkezinin tümünü kapsayacak şekilde modernleşmesi sağlanmalıdır.Marka olmaya aday Hatay’ın güvenlik, görüntü, ses ve çevre kirliliği ile mimari ve kent estetiği konusunda kabul edilebilir olması da gerekmektedir.
 
“Hatay kültür, turizm alanında hem yurtiçinde hem de yurt dışında önemli markaya sahip olacaktır” diyerek sözlerine şöyle devam eden Kuseyri,Hatay sahip olduğu muhteşem doğal, tarihi ve kültürel değerlerle, turizm, tarım, sanayi ve kültür dahil çok çeşitli alanlardaki büyük potansiyeli ve insan gücü kapasitesiyle, halkına bugünkünden çok daha yüksek bir yaşam kalitesi sunabilecek bir şehirdir. Hiç şüphesiz ki Hatay Türkiye’nin en güzel ve en özel yörelerinden biridir.
 
Turizm konusunda yapılacak çalışmalar Hatay’ımız için çok önemlidir. Hatay’da turizmi daha nitelikli hale getirmek artık kaçınılmaz olmuştur. şehrimiz turizm açısından çok güçlü ve güzel bir rüzgar yakalamıştır. Mühim olan bu rüzgarı kaybetmemeye ve muhafaza etmeye çalışmalıyız. Hatay’ımıza gelen yerli e yabancı turistlerin şehrimizde daha uzun süreli konaklamalarını sağlamak ve daha çok alışveriş yapmalarına imkan verecek fırsatlar oluşturmlıyız.şehre gelen bu misafirlere de şehrin en iyi şekilde tanıtılması ve ülkelerine döndüklerinde bu şehirden bahsetmelerini ve tekrar şehrimize gelmelerini sağlamalıyız.
 
 
Hatay Türkiye’nin vitrin illerinden bir tanesi olmaya adaydır. Türkiye’nin potansiyelini dünyaya tanıtabilmek açısından en önemli kentlerimiz arasında yer alacaktır. Hatay’ın diğer kentleri taklit etmeye ihtiyacı yoktur.Onu benzersiz kılan değerleri yaşatacak, potansiyellerini turizm,kültür,bilim ve sanat dahil çok çeşitlialanlarda uluslararası rekabet gücüne dönüştürecek bir çok değeri vardır. Bunun için hepimizin bunu istemesi, bu konu için tek yürek olması ve çaba göstermesi gerekmektedir. 
 
Gelecekteki Hatay’ımız; planlı gelişen, kaynaklarını koruma-kullanma dengesi içerisinde değerlendiren, kendine özgü kimliğini yaşatan ve sahip olduğu muhteşem potansiyeli halkının refah ve mutluluğuna dönüştürebilen bir kent olacağını düşünüyorum.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir