İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay şehidini uğurladı…

Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü yakınlarındaki terörist saldırıda şehit düşen jandarma onbaşı Fatih Yonca’nın cenazesi, memleketi Hatay’ın ıskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesinde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir törenle, gözyaşları arasında toprağa verildi.

ıskenderun’a bağlı Bekbele beldesinde düzenlenen cenaze törenine Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, AK Parti ve CHP milletvekilleri, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenenal Gürsel özürk, Kaymakam Cemil Aksak, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili, askeri erkan, mülki erkan ve şehit yakınları katıldı.

Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazı öncesinde şehit annesi, oğlu Fatih Yonca’nın fotoğrafını eline alarak “Görün işte benim ciğerim, işte benim yavrum, şehidim” diye bağırarak fotoğrafı defalarca öptü. şehit yakınları bu sahne karşısında gözyaşlarına boğulurken, törene katılanlar da duygusal anlar yaşadı.

Cenaze namazını kıldıran Hatay ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, “2 türlü ölüm vardır, şerefli ölüm, şerefsizce ölüm. Bizim şehitlerimiz şereflice ölmüşlerdir. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Türk milleti bir bütündür, kimse parçalayamayacak” diyerek birlik beraberlik mesajı verdikten sonra şehit için helallik istedi. Binlerce kişi aynı anda “Helal olsun” diye bağırdı.
Cenaze namazı sırasında cami avlusunun dar olması sebebiyle törene katılanlar balkonlarda, damlarda, dışarıda bulabildikleri her alanda saf tutarak namaz kıldılar.

Müftü’nün konuşması sırasında “Kahrolsun PKK”, “şehitler ölmez, vatan bölünmez ” sloganları atıldı. Cenaze daha sonra askeri kortej eşliğinde namazın kılındığı Merkez Camii’nden alınarak 2 kilometre uzaklıktaki Bekbele beldesi mezarlığına götürülerek burada gözyaşları ve dualar eşliğinde defnedildi.

 

Amanos Dağları eteklerinde bulunan Bekbele beldesindeki cenaze töreninde alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.
Bir yıl arayla 2 şehit veren beldede bütün iş yerleri ve evlere Türk bayrakları asılırken, okullardaki bütün öğrenciler de törene katıldı. Cenaze korteji sırasında 50 metre uzunluğunda dev Türk bayrağı açıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.