İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’a Büyükşehir Müjdesi…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”büyükşehir” müjdesini verdiği 11 il arasında bulunan Hatay’da sevinç yaşanıyor.
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada, büyükşehir belediyesi olmaları halinde tüm hizmetlerin tek elden gerçekleştirilip, geleceğe kalıcı ve çağdaş kent bırakacaklarını söyledi.
 
 
 
Başbakan Erdoğan’ın Kahramanmaraş’ta, nüfusu 750 bini aşan 11 ilin ”büyükşehir” statüsüne alınması için kanun tasarısı hazırlandığı yönündeki açıklamasını anımsatan Savaş, ”Hatay, nüfusunun yanı sıra ekonomisiyle de büyükşehir olmayı hak ediyor” dedi.
 
 
 
Antakya’da 16 belde bulunduğunu, büyükşehir statüsüne geçtikleri takdirde bu beldelerin tamamına hizmet götüreceklerini vurgulayan Savaş, ”Elbette bunun zor tarafları da olacak ama her başarılı işte mutlakta yorgunluk ve zorluklar olur. Biz ekip olarak buna hazırlıklıyız. Her bir beldenin yeşil alanı, suyu, kanalizasyonu ve tüm altyapısı yenilenerek daha kapsamlı hizmet verilecek. Kalifiye elemanların sayısı artacak. Gelirlerimizde de artışlar olacak. Başbakanımıza minnettarız” diye konuştu.
 
 
ATSO VE ATB BAşKANLARINDAN DESTEK
 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin ise hizmet bütünlüğü için Hatay’ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmasının çok doğru bir karar olduğunu söyledi.
 
 
çinçin, ”Nüfusu 750 binin üzerindeki 11 kentin büyükşehir statüsüne alınmasının düşünülmesi hizmet bütünlüğü için çok doğru bir karar. Yıllardır bu konunun gündeme getirilmesi ve gerçekleşmesini bekliyorduk. Hatay her yönüyle büyükşehir olmaya hazır. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsacı Başkanı Mehmet Ali Kuseyri de, Hatay’ın büyükşehir statüsüne alınmayı hak ettiğini söyledi. Hatay’ın büyükşehir statüsüne geçmekle pek çok kazanımlar elde edeceğini belirten Kuseyri, ”ülke ekonomisine katkısı ve nüfus yoğunluğu bakımından Hatay her geçen yıl gelişiyor. Büyükşehir olmak Hatay’da yeni bir yaşam tarzı oluşturacak” diye konuştu.
 
 
 Kuseyri, ”Ekonomisi gelişmiş, vergisini ödeyen, ülkenin gelişmesi için yatırım yapmaktan çekinmeyen Hatay’ın daha fazla hizmet alması için bunun gerekli olduğunu” savunarak, şunları kaydetti:
 
 
 
”Büyükşehir olmak Hatay’da her bireyin yaşam kalitesini artıracaktır. Sağlık ve eğitim hizmetleri, kültürel ve sosyal faaliyetler yönünden gelişecek Hatay’da istihdam olanakları da artacaktır. Dinamik bir güce sahip olan Hatay’ın büyükşehirler arasına girmesi ülkemizin de gelişmesine katkı sağlayacak. Günümüzde artık ülkeler değil kentler yarışıyor.”
 
 
Büyükşehir olmanın daha çok kaynak, daha büyük yatırım ve daha yüksek yaşam standardı anlamına geldiğini de vurgulayan Kuseyri, ”Son yıllarda yıldızı hızla parlayan kentimizin ekonomik kazanımları artacak, toplanan vergilerin yüzde 5’inin Hatay’da kalacak olması nedeniyle, kentimizin altyapısına, insanımıza daha büyük yatırım yapma imkânına sahip olacağız. Ayrıca imar ve planlamada bütünlük sağlanarak, Hatay’ımız çok daha güzel ve müreffeh bir kent olacaktır ” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir