İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’da 1 Mayıs coşkusu…

20 yıl aradan sonra ilk kez resmi tatil olarak kutlanan 1 Mayıs ışçi Bayramına yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Saat 13.00 itibariyle Doğuş Okulları önündeki boş alanda toplanmaya başlayan kalabalık kortejler halinde Doğuş Okulları önünden kutlamaların yapılacağı Uğur Mumcu Alanına kadar yürüdü.
 
Sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık kitle, yine sloganlar arasında alanda ki yerlerini aldı. 1 Mayıs kutlamalarında önceden arandığı bildirilen bir gösterici polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişi sorgusu yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
 
 1 Mayıs kutlamalarına kortej halinde katılım gösteren Eğitim-ış Hatay şubesi üyeleri ise 1 Mayıs Tertip Komitesine daha önce katılım göstereceklerini belirtmedikleri için kutlamalara alınmak istenmedi. Daha sonra Polisin araya girmesiyle topluluk alana kadar polis eşliğinde yürüdü. Ancak alanda ki kutlamalara katılmadı.
 
üCRETSıZ ıZıNLER VE ışTEN çIKARTMALAR YASAKLANSIN
Kutlamaların yapılacağı Uğur Mumcu Alanında yerlerini alan kalabalığa yönelik iki ayrı konuşma yapıldı. Konuşmalardan birini Emek örgütleri adına DıSK/Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı Mehmet Güleryüz diğerini ise 1 Mayıs Platformu adına Servet Kavukoğlu yaptı.
 
 Sayfalarca metni okuyan iki konuşmacı konuşmaları sırasında defalarca kez Taksim’den söz etti ve Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılmasını istediler. Konuşmacıların ikinci adresi ise ekonomik krizdi.
 
Konuşmasında Demir çelik sektöründe işçi maaşlarıyla ilgili yaşanan indirimlere değinen birinci konuşmacı Güleryüz, “Yakın zamanda Demir-çelik sektöründe sendika işveren işbirliği ile işçilerin maaşları kriz bahane edilerek % 35 civarında düşürülmüştür.
 
Kar edilen dönemlerde enflasyon oranları düşük çıktı. ücretlere zam yapamayız bahaneleri yaratılarak işçilere hak ettikleri zamlar yapılmamıştır. Bugün de kriz bahane edilerek, işten çıkartma tehdidiyle işçilerin ücretleri düşürülmektedir.
 
Buna onay veren zihniyeti buradan kınıyoruz” dedi ve ardından ekledi: “Derhal ücretsiz izinler ve işten çıkartmalar yasaklanmalıdır. ücret indirimlerinden derhal vazgeçilmelidir. Emekçilerin sosyal talepleri derhal dikkate alınmalıdır.
 
Krize karşı bütünsel, tutarlı, dar olmayan ve uzun vadeli sosyal bir program hayata geçirilmediği sürece, toplum çaresizlik içinde bırakılmış, geleceği karartılmış olacaktır. AKP Hükümeti şunu bilsin ki! Bu krizi ışçiler, emekçiler yaratmadı. Bedelini de ödemeyecektir” dedi.
 
KRıZı EMEKçıLER YARATMADI BEDELıNı DE ONLAR öDEMEYECEK
1 Mayıs Platformu adına konuşan Servet Kavukoğlu ise 1 Mayıs’ın emekçilerin gündemlerini ortaya koydukları gün olduğunu hatırlatarak “Bu yıl 1 Mayıs’ın gündemi ekonomik krizdir; demokrasi krizidir” dedi.
 
“Sorunlarımız bitmiyor, tam tersine birbiri ardına daha da birikiyor. ışsizlikte dünyanın önde gelen ülkelerinden biriydik, ama şimdi krizle birlikte artık dünya şampiyonu olmak üzereyiz” diyen Kavukoğlu, konuşmasını şöyle sürdü: “Her ay açıklanan işsizlik oranı bir önceki rekoru kırıyor.
 
çalışanların, bir işi olanların durumu da işsizlerden farklı değil, işyerlerinde bir sefalet ücretine ömür tüketmek zorunda kalıyorlar. Siyasi iktidar bu durumu aşmak için gerekeni yapacağına tersini yapıyor, kamu sektöründe de güvencesizliği, taşeronluğu özendiriyor.
 
Uydurma büyüme rakamlarıyla halkı uyutmaya çalışıyor. Eşit işe eşit ücret vermek yerine herkese kafasına göre, IMF’ye uygun ücret vermek istiyor. Hükümetin Bakanı “Türkiye % 3,5 küçülecek” diyor. Bu durumun ne zaman düzeleceğine dair bir işaret de yok.
 
şimdi IMF ile Masaya oturdular yeni bir anlaşmaya varacaklar. Bu küçülmenin bedelini emekçilere, halka, yoksul çiftçiye, köylüye nasıl ödetiriz, onu planlayacaklar. ülkenin kaynaklarını nasıl yapsak da emekçiye hiç vermeden, zenginler arasında bölüştürsek diye düşünecekler.
 
 Dostlar, bu hükümetin ekonomi yönetimi iflas etmiştir. Her yerinden dökülmektedir. Bu hükümet rantçıların, hortumcuların, sömürücülerin, krize sebep olanların hükümetidir. Ama herkes şunu artık çok iyi biliyor, bu krizi emekçiler yaratmadı, bedelini de emekçiler ödemeyecektir” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir