İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’da 17 domuz gribi…

Hatay’da H1N1 virüsüne yakalanan 17 kişinin ardından Hatay Devlet Hastanesi ve Sağlık Ocaklarında grip sebebiyle gelen hasta sayısında artış yaşandı.
 
 
Antakya’da ve Reyhanlı’da geçtiğimiz hafta sonunda 16 vakanın tespit edilmesiyle Hatay ıl Hıfzısıhha Kurulu okulları 19 Kasım’a kadar tatil etmişti. Okulların 3 günlük domuz gribi tatiline ayrıldığını duyan Antakyalılar ile soluğu Hastanelerde ve sağlık ocaklarında aldı.
Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay ıl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen aşıların bir kısmı Antakya 1 Nolu Sağlık Ocağında vurulmaya başlandı. Risk kategorisinde bulunan çocuklar ve kronik hastalar arasında ilk 1 günde Antakya merkezde 150 kişinin kendi isteğiyle domuz gribi aşısı vurulduğu öğrenildi.
 
Antakya 1 nolu Sağlık Ocağında astım, kalp rahatsızlığı, talasemi hastalıkları başta olmak üzere kronik hastalıkları bulunan yaklaşık 150 kişi domuz gribi aşılarını oldu.
1950 doğumlu Müzeyyen Yıldırım, Hatay’da 17 domuz gribi vakasının tespit edilmesinin ardından aşı olmaya karar verdiğini söyleyerek “Astım hastasıyım. Televizyonda astım hastalarını aşı vurulmasını gerektiğini önerdiler. Bende geldim” dedi.
 
şeker hastası olan 65 yaşındaki Saffet Yıldırım ise aşının yan etkilerinin olduğunun söylendiğini ancak kronik hasta olanlarında vurulması gerektiği haberlerinin ardındna aşı olduğunu belirterek “Yan etkileri varmış. Ama oldum gene de. Allaha emanet” dedi.
Yüksek ateş nedeniyle anne ve babası tarafından sağlık ocağına getirilen 5 yaşındaki Görkem Boyacı ise aşı korkusu nedeniyle hem ailesini hemde sağlık çalışanlarını yordu. ığneden koktuğu için sürekli ağlayan ve acımayacak tesellilerini bir türlü kabul etmeyen 5 yaşındaki Görkem anne ve babasının kucağında verilen “acımayacak” ve “bitti işte” telkinleriyle domuz gribi aşısını oldu.
 
Antakya 1 nolu Sağlık Ocağında özellikle grip şikayetleriyle gelen vatandaş sayısında artış görülürken Antakya Devlet Hastanesi Poliklinik servisi sakin bir gün geçirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.