İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’da Aşı Kampanyası Başladı…

Sağlık Bakanlığının bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan “Aşı Kampanyası” dün ilimizde start alırken ilk aşıyı ıl Sağlık Müdürü Dr. Bayram Kerkez yaptı.
 
Muhammet adlı bebeğe aşısını yapan ıl Müdürü Dr. Bayram Kerkez, toplumun aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar konusundaki farkındalığın arttırılması ve bilgilendirilmesi, gezici ekiplerle saha arama çalışmalarına hız vererek öncelikli olarak 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması, aşılama hizmetine yeterince ulaşamayan gruplara ulaşılması amacıyla merkez ve iller düzeyinde aktivitelerin düzenlendiği bir haftayı başlattıklarını açıkladı.
 
Bu yılki aşı haftası ana temasının; “Risk grubu ve erişkin uygulaması” olarak açıklayan, geçmiş yıllarda olduğu gibi eksik aşılı-aşısız çocukların aşılarının tamamlanması aktivitelerine de her yıl olduğu gibi devam edileceğini söyleyen ıl Müdürü Dr. Bayram Kerkez daha sonra gerçekleştirilecek 12 aşı ile çocukların, bebeklerin korunacağı temel hastalıkları saydı. Aşılama ile ulaşılan başarıları da sıralayan ıl Müdürü Dr. Bayram Kerkez, daha önce büyük salgınlarla ölümlere neden olan çiçek hastalığının alınan önlemlerle ve aşılama ile 1977 yılından itibaren tamamen yok edildiğini, yine çocuk felci vakalarının alınan önlemler sonrasında 1998 yılı itibariyle tamamen sona erdirildiğini ve son 11 yılda ülkemizde hiç bir çocuk felci vakası çıkmadığını anlattı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.