İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatayda Suç Oranı Arttı…

Hatay 1.Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, 2010 yılında suç oranlarında büyük artış olduğunu söyledi. 2010 yılının değerlendirmesini yapan Saylak, Hatay 1. ve 2. Ağır Ceza mahkemelerinde duruşmaların görüntü ve sesli sistemle kayıt altına alındığını ancak 2009 yılına oranla 2010 yılında gelen dava dosyalarında büyük artış olduğunu belirterek, “Gelen dava dosyalarının başında cinayet, cinsel sarkıntılık, uyuşturucu, boşanma ve ekonomik suçlar ön sırada gelmektedir.” dedi.
 
 
2005 yılında yargıda çıkarılan yeni yasalarla birlikte birçok değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saylak, “Yeni yasa ve düzenlemeler Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde eş değerli olarak yapıldı. Yapılan bu yenilikler öncü kollukların da önünü açtı.” dedi.
 
SAYLAK:NUFUS ARTTIKçA SUç ORANI ARTIYOR
 
Hatay 1.Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Hatay’ın daha önceki yıllarda huzurlu bir ıl olduğunu ancak son yıllarda diğer yörelerde olduğu gibi işlenen suç oranlarında büyük artış olduğuna dikkat çekerek, “Nüfus arttıkça suç oranları artmaktadır.” dedi.
 
Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2009 yılına 516 dava dosyasının devir edildiğini 2010 yılında gelen 364 dava dosyasıyla 880 dosyaya çıktığını, bunlardan 514’ünün karara bağlandığını 2011yılına 366 dosyanın devredildiğini söyleyen Saylak, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ise 2009 yılında 61dava dosyasının devir edildiğini 2010 yılında gelen 521 dava dosyası ile toplam 582 dava dosyası olduğunu, 2010 yılında 279 dava dosyasının karara bağlandığını, 2011 yılına 303 dava dosyasının devir edildiğini açıklamasında dile getirdi.
 
 
KURUMLAR ARASI DıYALOG ARTTI
 
Geçen yıl organize suçlarda artış olduğunun altını çizen Hatay Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, bunların başında adam öldürme, cinsel suçlar, uyuşturucu, ekonomik suçlar ve boşanma davalarının geldiğini, ancak Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2’ye çıkarılmasıyla biraz olsun rahatlama yaşandığını belirterek ,”Adliyemizde bir olan Sulh Hukuk Mahkemesi 2’ye, Sulh Ceza Mahkemesi 3’e, Aile Mahkemesi de 2’ye çıkarıldı.” dedi.
 
 
Yargıda yasaların daha da iyileştirildiğini ve kurumlar arasında daha iyi diyalog sağlandığına dikkat çeken Saylak, tebligatların SMS yoluyla cep telefonlarına gönderildiğini, şahıslara ne günü mahkemeleri olduğunun bildirildiğini belirterek, “SMS ile yapılan tebligatlar, hem bizim için kolay oluyor, hem de karşı tarafa iyi geliyor.
 
Daha önce vatandaşa tebligat yazılıp postayla gönderiliyordu, postada bazen gecikme, bazen gönderilen adreste bulunmama olayları yaşanıyordu. Bu nedenle tebligatların SMS olarak gönderilmesi Adliye’yi posta parasından ve kırtasiye masrafından da kurtarmış oldu.” açıklamasında bulundu.
 
 
Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Esabil Saylak, yargının Ulusal Yargı Ağı (UYAP) sistemine geçmesinin işlerini kolaylaştırdığını belirterek, “Yeni bir uygulama daha gerçekleştirdik. Ağır Ceza’da yürütülen duruşmaları görüntülü ve sesli sistemle kayıt altına alıyoruz. ışimiz biraz daha rahatladı.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir