İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ın ikinci istihdam kapısıyız…

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, ıskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ nde bulunan Tosyalı Holding bünyesindeki tesislerde gezi ve incelemelerde bulundu. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı 9 Tesislerinin yıllık 1 milyon ton kapasitede olduğunu söyledi. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu üyesi Fatih Tosyalı ve ıcra Kurulu üyesi Suhat Korkmaz tarafından sıcak bir ilgiyle karşılanan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve beraberindeki heyet, üretim ve istihdam kapısı olan tesislere gezdi.
 
 
Tosyalı Holding çatısı altındaki Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi, Tosçelik Galvanizli Boru üretim Tesisleri’ni gezen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’ e, incelemeler sırasında Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı tarafından tesislere ilişkin teknik bilgiler aktarıldı. Ardından Tosyalı Demir çelik Brifing Salonu’nda brifing alan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Tosyalı Ailesi’ne Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı nezdinde, Türk insanının önünü açan ve ufkunu genişleten yatırımlarından ötürü teşekkür etti. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’ e gezi ve incelemeleri sırasında ıskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, ıl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen, Hatay ıl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, ıskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Mursaloğlu, ıl Genel Meclis üyeleri ve daire amirleri eşlik etti. Vali ve beraberindekilere brifing veren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Bu bölgedeki 9 tesislerimizde 1 milyon tonun üzerinde üretim kapasitemiz var. Yıllık ciromuz 1 milyar dolardır. 300 milyon doların üzerinde de ihracat gerçekleştiriyoruz.
 
70’ten fazla ülkeye de ürün ihraç ediyoruz. Türkiye’nin ilk 100 firması arasında yer alan Hatay’ın da tek holdingiyiz. 3 binin üzerinde çalışanımız var. Hatay’ın ikinci istihdam kapısıyız” diye konuştu. Erzin’deki liman yatırımlarına da vurgu yapan işadamı Fuat Tosyalı, “Erzin’de Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarından birini kurmayı hedefliyoruz. 850 bin m2 kara alanı olmak üzere toplamda 1,5 milyon m2’lik bir alanda çok büyük bir liman kompleksi yatırımımız var. Sayın Valimize ve beraberindeki heyete katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum. çok mutlu olduk, onur duyduk” diye konuştu.
 
LEKESıZ: YATIRIMCILARIN ARSA SIKINTISINI çöZMELıYıZ
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, de, Tosyalı Holding’in tüm yatırımlarını ilgi ve gururla takip ettiklerini belirterek “Tosyalı Ailesi sadece üretim ve istihdam yapmıyor; eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda da duyarlılığını göstererek, önemli projelere hayat veriyor. Fabrikayı gezerken bir şey dikkatimi çekti, arsanın sınırı ile fabrikanın sınırı arasında yaklaşık 1,5 metrelik bir boşluk bırakılmış. Bu boşluğun darlığı yatırımcımızın arsa sıkıntısının da en büyük kanıtıdır. Bizim görevimiz ekolojik dengeyle ekonomik dengeyi sağlamaktır. Yatırımcılarımızın arsa sıkıntısını çözebilmek için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Erzin OSB’ye ilişkin sorularını da yanıtlayan Vali Lekesiz, “Erzin Organize Sanayi bölgesi 1580 dönümlük bir araziyi kapsamaktadır. Ancak Erzin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı tapulara şerhler konulmuş. şerh olduğu için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ da kamu yararı raporu vermiyor. çözüm için uğraşıyoruz” ifadesinde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir