İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hatay’ın Marka Değeri Yükseliyor…

Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği (HASıAD) tarafından restore edilen eski Antakya evi, törenle açıldı. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, törende yaptığı konuşmada, Hatay’ın marka değerinin her geçen gün yükseldiğini söyledi.
 
 
 
Antakya Evlerinin restorasyonu ile gelecek kuşaklara çok kıymetli bir hazine bırakacaklarını belirten Ergin, şöyle devam etti: ”Bir fabrika açılsaydı bugün bu kadar sevinmezdim. çünkü gördüğümüz tablo, bir fabrikanın katacağı katma değerden fazlasını katacak bu şehre. Eski Antakya evleri adeta bacasız sanayi. Bunları turizme kazandıracağız.
 
 
 
Bu çalışmalardan sonra bu şehrin geleceğine dönük çok önemli bir altyapı inşa ediyoruz. Birçoğumuz bunun farkındayız. Yakın gelecekte bu faaliyetlerin ne kadar önemli olduğunu daha yakından görme imkanı bulacağız. Hatay’ın marka değeri her geçen gün yükseliyor.
 
 
 
 
Yolun başındayız. Sosyal sorumluluk gerektiren adımlardır. Tarihi miras, bu coğrafyada yaşayan herkese ait bir eser. HASıAD evi diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olacak.” Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Antakya’da tarihi mekanlar konusunda müşiş bir değişim ve dönüşüm yaşandığını belirtti.
 
 
 
 
Restorasyon çalışmaların geleceğe ışık verdiğinin altını çizen Savaş, ”Yapılan çalışmalara evet ama yetmez. Bundan sonraki süreçte 5 tane daha sokak ve cadde sokak sağlıklaştırma ve geleceğe taşıma işlemleri başlayacağız. Bundan sonra Antakya çok büyük bir vizyon ve kazım sağlayacak” diye konuştu.
 
 
 
 
HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ise iş adamları olarak yatırımlar, istihdam yaratarak ülke ekonomisinde önemli rol üstlendiklerini ve kentin sosyal, kültürel gelişmesinde de sorumluluk duyduklarını kaydetti.
 
 
 
Nalçabasmaz, kentte bir değişim ve yatırım süreci yaşandığını vurgulayarak, şehrin çehresini değiştirecek yapı taşları inşa edilirken HASıAD olarak bu süreçte üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini belirtti.
 
 
 
Eski Antakya evi ve restorasyonun 300 bin TL’ye mal olduğunu bildiren Nalçabasmaz, hizmet binalarını buraya taşıyacaklarını, 7 odası bulunan tesiste, eğitim, sosyal etkinliklerin yapılacağı avlunun bulunduğunu, ayrıca evin yanındaki 500 metre karelik arsayı satın aldıklarını, burayı da ev ile birleştirerek otopark, yöresel ürünlerin pazarlanacağı stantlar ve dinlenme alanları oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
 
 
 
 
Konuşmaların ardından, Kurtuluş Caddesi üzerinde restore edilen eski Antakya evinin açılış kurdelası, Ergin, Vali Yardımcısı şahin Bayhan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri tarafından kesildi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir