İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayaliniz yok ise hedefiniz de yoktur…

Hatay Valisi Lekesiz, Mustafa Kemal üniversitesi’nin (MKü) 2009–2010 akademik öğretim yılı açılışı dolayısıyla Tayfur Sökmen Yerleşkesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin aykırı düşüncelerin konuşulduğu meşru yerler olduğunu söyledi. Aykırı düşüncelerin insanlık tarihine büyük katkılar sağladığını ve bilimin gelişmesini aykırı düşüncelere borçlu olduğunu belirten Lekesiz, şöyle konuştu:
 
 “üniversiteler özgür düşüncenin olduğu yerlerdir ve bu yerlerde özgür düşünce ortamını yaratmak ta Rektörlere aittir. özgür düşüncenin olduğu yerlerde aykırı düşünceler vardır ve aykırı düşüncelerin olduğu yerlerde de gelişmeye açık bir ortam vardır. Avrupa’da ki birçok üniversite girişine düşünen insan heykelini koyarken, bizler düşünen insan heykelini Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin girişine koymaktayız. Bu fevkalade yanlış bir düşüncedir. Düşünmenin insanı olumsuzluklara sevk edeceği izlenimi bırakmaktadır.” Lekesiz, bilim dünyasında gelişmelerin çok hızlı bir şekilde geliştiğine de dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  “Bilim dünyası öyle bir hale geldi ki öğretenle öğrenen yer değiştirmiş konumdadır. Eskiden işinde uzman olanlar gençlere bir şeyler öğretirken, şimdi gençler öğretir duruma geldi. Gençler kendilerini geliştirip yazılım programları hazırlıyor ve ülkelerine milyar dolarlık değerler kazandırıyor. Bunu yapanlar hayalleri olan kişilerdir. Hayaliniz yok ise hedefiniz de yoktur. ülkemizin daha da büyüyerek gelişebilmesi için bizlerin, ömrümüze sığmayacak kadar çok hayalleri olmalı. ılk başta hayal gibi görünen bilişim dünyasının sağladığı bu nimetlerden, gençlerin faydalanması noktasında üniversitelere çok iş düşmektedir.”
 
 MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda da 1992 yılında kurulan genç bir üniversite olduklarını söyledi. 10 Fakülte, 5 Yüksek Okul, 15 Meslek Yüksek Okulu, 3 Enstitü ve 10 Araştırma Merkezi ile eğitim ve öğretimini sürdürdüklerini kaydeden Canda, yeni katılan öğrenciler ile öğrenci sayısının 24 bin düzeyine ulaştığını ifade etti.CANDA: MKü SON üç YILDA HIZLA BüYüDüCanda, MKü’ nün son üç yılda hızla büyüdüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Büyümenin ilk aşamasını açık, fakat öğrencisi olmayan Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesini öğretime açılması oldu. Bu öğretim yılında Tıp Fakültesinde 324 öğrenci var. Tıp Fakültesinin açılmasıyla MKü sıradan yerel üniversite olmadığını kanıtladı. Tıp Fakültesinin açılmasının ardından 12 yıldır sürüncemede olan Araştırma ve Uygulama Hastanesinin inşaatının bir bölümü bitirilerek eski Devlet Hastanesinde çalışan Araştırma ve Uygulama hastanesini yeni yerine taşıdı.
  Sağlık teknolojisine olağan üstü yatırım yaparak bölgenin en modern hastanesi kuruldu. Hatay’a modern anlamda hastane kazandırmak için iki buçuk yılda yalnızca inşaata 50 trilyon ve sağlık teknolojisine 12 trilyon harcanarak bölgenin en modern görüntüleme merkezi haline geldi. Hataylı hastalar Adana, Gaziantep yollarından kurtuldu.”
 
 Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sevda Askerova yönetiminde ıskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğrencileri müzik dinletisi sundu. Etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir