İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayrettin şahin; Bu adaletsizliktir

Türkiye Kamu-Sen Hatay il Temsilciliği Türk Sağlık-Sen şube Başkanı Hayrettin şahin sağlık çalışanlarının tam 30 yıl boyunca 12 Eylül yönetiminin mağduru olarak diğer kamu çalışanlarından haftada 5 saat fazla çalıştıklarını, bu adaletsizliğe neden olan 2368 sayılı kanunun 30 Temmuz 2010‘ da yürürlükten kaldırıldığını. Tam gün çalışan sağlık emekçileri için ender sayılan iyileştirmelerden olan bu düzenlemenin Sağlık Bakanlığı’ nın çıkardığı bir genelge ile adeta yok sayıldığını.
 
Bu tutumla Bakanlık’ ın 12 Eylül adaletsizliğini kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.Sağlık-Sen şube Başkanı Hayrettin şahin yayınlanan genelge ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mesai saatlerini düzenleyen genelgeye göre sağlık çalışanlarına saat 12- ile 14 arası bir saat dinlenme süresi tanınmıştır.  Bu dinlenme süresinde örneğin bir birimde dört hemşire görevli ise ikisi izin yapacak ikisi çalışacak denilmiştir. Yani çalışanların 1 saatliğine iş yükü artmış olacaktır. Ayrıca 24 saat kesintisiz hizmet vermeye vurgu yapılan genelgede bir saatlik izin süresinde çalışanların hastaneden ayrılması yasaklanmış ve çağrıldıklarında görev yerlerinde olmaları zorunluluğu getirilmiştir.” dedi.
 
Başkan şahin açıklamasında Sağlık Bakanlığı’ nın bu genelge ile belirlemiş olduğu mesainin 8 saate indirilmesi anlayışının akıllara zarar olduğunu, genelgeyle birlikte çalışma saatleri düşmediğini personelin eski düzende de sadece yemek yemek için vakit ayırdığını, çalışanların yerlerini ise sırayla terk ettiğini belirtti ve; “Bu genelge hükümlerinin de vardığı nokta aynıdır. Yani Bakanlık yine 9 saatlik çalışma sistemini uygulamaya devam etmektedir.  Bu düpedüz kanun tanımamaktır.” dedi.
 
Türkiye Kamu-Sen Hatay il Temsilciliği Türk Sağlık-Sen şube Başkanı Hayrettin şahin; “Böyle bir izin anlayışı ancak çalışanını mağdur etmek, onları bir köle düzenine mahkûm hale getirmek isteyen idarecilerin tavrıdır. Bunun adı mesai saatlerinin düşmesi değil, düpedüz sağlık çalışanını kandırmaktır.  Tuhaf bir öğle izni düzenlemesi yaparak mesai saatlerini düşürdüm demek kimsenin kanmayacağı bir aldatmacadır.” diyerek açıklamasını sürdürdü.
 
Sağlık Bakanlığı’ na seslenen Başkan şahin; “Sağlık çalışanlarının mesai saatlerinin 8 saate inmesi demek çalışanların akşam evlerine 1 saat erken gitmesi demektir. Vardiya ve nöbet sistemi varken öğle izni gibi göstermelik bir düzenleme yapmak mesai saatlerini düşürmek değildir. Mesainin 1 saat azalması kesintisiz 8 saat çalıştıktan sonra mesailerinin sona ermesi demektir.
 
Kurnazlığı bırakın çalışanın hakkını verin. Adaletli olun. 12 Eylülcülerin kanunla yaptığı adaletsizliği genelge ile sürdürmek demokrat olmak değildir. Bunun adı özgürleşmek, adaletsizliklere son vermek ise hiç değildir.  Bunun adı aynı baskıcı yönetim anlayışını devam ettirmektir. Samimiyetsizliktir” dedi.
 
Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına 30 yıldır kanunla yapılan adaletsizliği, biraz lafı dolandırarak genelgeyle devam ettiren zihniyetin ürünü olan bu düzenlemenin iptali için Danıştay’a iptal davası açtıklarını söyleyen Hayrettin şahin; “Açtığımız davada bu genelgeyle verilen izin yöntemiyle çalışanların mesai saatlerinin 1 saat düşmediğini belirttik.
 
Söz konusu yönetmeliğin iptalini isteyerek çalışanların mesailerinin 1 saat erken sonlanmasını yönünde bir düzenleme yapılmasının zorunluluğundan bahsettik. Hukukun sağlık çalışanlarının bu mağduriyetine son vereceğine inanıyoruz.” Diyerek açıklamasını bitirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir