İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Helâl’ ın Özü Sağlık ve Temizliktir…

Beyza Piliç Genel Müdürü Necmettin çalışkan, Türkiye’ nin Helal Gıda Sertifikasına Sahip ıki Entegre Tavukçuluk Firmasından Biri Olduklarını Belirterek, ınsanlara Güvenli, Huzurlu ürün Sunduklarını Söyledi. çalışkan, Dünyanın Pek çok Yerinde Büyük ılgi ile Karşılan Helal Gıda Kavramının Türkiye’de Yeterince Değerinin Bilinmediğini Kaydetti.
 
Beyza Piliç Genel Müdürü Necmettin çalışkan, Türkiye’nin helal gıda sertifikasına sahip iki entegre tavukçuluk firmasından biri olduklarını belirterek, insanlara güvenli, huzurlu ürün sunduklarını söyledi. çalışkan, dünyanın pek çok yerinde büyük ilgi ile karşılan helal gıda kavramının Türkiye’de yeterince değerinin bilinmediğini kaydetti.
 
Helal gıdanın her şeyden önce insan sağlığı anlamına geldiğini ifade eden çalışkan, helalin sadece dini yönden değil, sağlık açısından da pek çok batılı tüketici tarafından önemsenen bir kavram olduğunu ifade etti. Helâlın özünün sağlık ve temizlik olduğunu aktaran çalışkan, “Helal gıdada temel şart; sağlık, hijyen ve kesimin ıslami ölçülere uyumudur. Sağlıksız koşullarda kesilen ve depolanan ürünler ile zararlı katkı maddeleri içeren ürünler, kansorejen maddeler içerdiğinden, helal belgesi verilmemektedir.” dedi.
 
Olumsuz propagandayla sanıldığı gibi, helal kesim için sadece besmele ve elle kesimin yeterli olmadığına dikkat çeken çalışkan, dini bir terim olarak helal gıdanın, ıslam dinince konan şartlara haiz üretilen mamuller olduğunu aktardı. Bu konuda Türkiye’de kanuni düzenlemenin henüz yapılmadığından, bu belgeyi şimdilik ihraç ettikleri ürünlerde kullandıklarına işaret eden çalışkan, “Ama yakın bir gelecekte, ülkemizde de CE ve TSE belgeleri gibi bunun da en çok aranan belge olacağını biliyoruz. Beyza Piliç helal kesimin şartına uygun olarak tavukları bayıltmadan ve elle keser.” diye konuştu.
 
 
Tavuğu düzgün besleyip, usulüne uygun kestikten sonra, iyi şartlarda tüketiciye ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken çalışkan, “çok iyi şartlarda ürettiğiniz bir ürünü, sağlıksız şartlarda tüketiciye sunmuşsanız o ürün bozulur. Sağlıksız şartlarda sevkiyatı yapılan veya eski/bozuk buzdolabında satışa sunulan ürünler gibi.” şeklinde konuştu.
 
ülke çapında, Konya’dan Van’a kadar yaklaşık günlük 30’a yakın ilde binlerce satış noktası ve bayi aracılığıyla insanlara ulaştıklarını aktaran çalışkan şöyle devam etti: “Emin adımlarla ilerleyen ve hızla büyüyen Beyza, faaliyet gösterdiği alanlarda getirdiği kalite ve güvenle yoluna devam ediyor. ülkemizin en büyük ikinci beş yüz firması arasında yer alıyoruz. Her gün on binlerce ailenin evine konuk olmanın sevincini ve sorumluluğunu yaşıyoruz. Tavukçuluk sektöründe çeyrek asırdır varız. Her zaman taze ve lezzetli piliçleri sofralarınıza sunabilmek için, gelişen yeni teknolojiyle birlikte her geçen gün tesislerimizi geliştiriyoruz.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir