İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hemşire adayları ant içti…

Hastaların emanetçisi ve beyaz melekler olarak adlandırılan hemşireler, Mustafa Kemal üniversitesi Sağlık yüksek Okulu’nda dört yıllık sıkı bir eğitimin ardından dün(10-06-2010) düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

MKü Sağlık Yüksek Okulu’nda düzenlenen törende, yirmi altı hemşire adayı mezun olmanın sevincini yaşadı, ant içerek mesleğe ilk adımı atmış oldu.

Törende hazır bulunan MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin Canda, okulun dönem birincisi Hatice şahin’e diplomasını, hediyesini ve bir de çiçek verdi. Ardından yaptığı konuşmada, hemşireliğin mesleklerin en kutsalı olduğuna dikkat çekti.

ülke genelinde hemşire açığının varlığından söz eden Rektör Canda, MKü olarak bu eksikliği kapatmanın gayreti içinde olacaklarını vurguladı. Törende bir konuşma yapan MKü Hatay Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Yusuf önlen, eğitime sağlık meslek lisesi olarak başlayan okullarının daha sonraları iki yıllık sağlık meslek yüksek okulu ve 1997 yılından sonra da dört yıllık sağlık yüksek okulu olarak eğitim vermeye başladığını hatırlattı. Hedeflerinin bu eğitim yuvasında daha da ileriye giderek yüksek hemşirelik eğitimi vermek olduğunu söyleyen Doç.Dr. önlen, bu hedefi de en kısa sürede gerçekleştireceklerini ifade etti.

Bugün dört yıl gibi uzun bir sürenin sonunda sağlık halkasına yeni mezunlar eklemenin haklı gururunu yaşadıklarını söyleyen Doç.Dr. önlen, hemşire adaylarına seslenerek şunları dile getirdi: “Bizler sağlık sektörü çalışanları olarak en değerli varlık insana hizmet etmekteyiz. Hepimiz bu sektörde bir zincirin halkalarıyız ve birbirimize destek olmayı bir zorunluluk olarak görmekteyiz.

ülkemizin halen ciddi sağlık çalışanları açığı bulunmaktadır. Bu açığı sizler gibi genç, dinamik, fedakâr ve çalışkan mezunlarla zaman içerisinde aşacağımıza inanıyorum. Hemşirelik mesleğinin; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi ve hasta olduğunda iyileştirilmesinde vazgeçilmez bir yeri ve önemli bir rolü vardır. Temel sağlık hizmetlerinde, sizlerin anahtar rol oynadığınızı, hemşirelik hizmetlerinin tutarlı hedefler ve uygulama planları doğrultusunda sunulması halinde ülke sağlık düzeyinin yükseltilmesinde büyük katkılarınızın olacağını unutmayın. ınsanın en değerli hazinelerinden biri olan sağlıkla uğraşacaksınız. Bu hazineye en iyi şekilde bakacağınıza inanıyorum.”  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir