İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her Faaliyet Yeni ış Alanı Demek…

ıskenderun-Antakya Lojistik Köyü ve Merkezi çalışmaları konulu toplantı Vali M. Celalettin Lekesiz’in başkanlığında gerçekleştirildi.
 
 
ıskenderun-Antakya Lojistik Köyü ve Merkezi çalışmalarının her yönü ile masaya yatırıldığı toplantıda, ilimizde lojistik merkez kurulması önerilen alternatif alanlar değerlendirilerek,  konunun uzmanları ile birlikte fikir alış verişinde bulunuldu ve ıskenderun merkezli Lojistik Köy kurulmasının ilimize ve ülkemize katacağı değerler görüşüldü.
 
 
“Sayısız Yararları Var”
 
 
Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, lojistik köylerin, şehir trafiğini rahatlatmasından, ulaştırma maliyetlerini düşürmesine, bölgeye ekonomik katkılar sağlamasından ülkenin gelişimine katkı sunmasına kadar sayısız yararları olduğuna dikkat çekerek, Hatay’a Lojistik Köy kazandırılacak olmasının sevindirici olduğunu söyledi.
 
 
Lekesiz, konuya yönelik çalışmaların yaklaşık 2. 5 yıl önce başladığını, çeşitli toplantıların düzenlendiğini hatırlatarak, “Daha sonra Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’in başkanlığında, ilin geleceğinde söz sahibi olan yaklaşık 300 kişinin katıldığı bir değerlendirme yapıldı. Lojistik köyün, ilimiz için çok isabetli bir çalışma olduğuna karar verildi ve hemen Master Plan çalışmaları yapıldı. Master Plan kapsamında bize ıskenderun bölgesinde lojistik köy olmak üzere 4 yer önerildi. Osmaniye’de ve dağın bu tarafında olmak üzere de iki lojistik merkez önerildi. Lojistik Köy olması önerilen yerlerle ilgili konuyu Sayın Atilla Yıldıztekin’in sunumu eşliğinde hep birlikte paylaştık, fikir alış verişinde bulunduk.
 
 
 
 
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan konunun uzmanları da bizlerle oldular. Bugün konuştuğumuz bu konuların hepsi, ilimizin geleceği açısından fevkalade önemli adımlardır. çalışmalarımız bundan sonra daha süratle ve titizlikle devam edecektir. Toplantının ilimiz için çok yararlı bir toplantı olduğunu düşünüyor, katkı veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 
 
“Her Türlü Faaliyet Yürütülüyor”
 
 
Lojistik Köy, içerisinde ulusal ve uluslararası taşımacılık, lojistik ve eşyanın dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işletmeciler tarafından gerçekleştirileceği bir alandır.Genelde lojistik köyler, büyük ve önemli üretim merkezlerine, şehirlere, demiryolu, karayolu hatlarına ve mümkünse limanlara yakın, ancak şehir trafiğini doğrudan etkilemeyecek noktalarda kuruluyor.
 
 
 
Lojistik Köy’de, lojistik ve taşımacılık şirketleri ile ilgili resmi kurumların da içinde bulunduğu ulaştırma işiyle bağlantıları olan her türlü faaliyet yürütülebiliyor. Depolama, bakım, onarım, yükleme, boşaltma, tartı, yükleri bölme, birleştirme ve paketleme gibi hizmetler yer alıyor ve buradaki her bir faaliyet, yeni bir iş alanı ve istihdam oluşturuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir