İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hesap Soruluyor

Başbakan Yardımcısı Arınç; “Türkiye’de toplumsal barış kuruluyor. Türkiye’de geçmişte yaşanan olumsuzlukların hepsinden hesap soruluyor. Türkiye’de ayrımcılıklar kalmadı. Bütün bu güzelliklerin içerisinde terör bizi fevkalade üzmektedir. 
 
 
 
AA
 
 
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaretinde gazetecilerin “Leyla Zana’nın terör olayını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bitirebileceğiyle” ilgili açıklamalarına ilişkin soruyu yanıtladı. 
 
 
 
“Bunları değerlendirdik. Aynı şeyleri tekrarlamaya gerek yok. Türkiye’de çok güzellikler var. Türkiye büyüme hızında dünyada ikinci. Milli gelir artışında dünyada fevkalade bir seyir izliyor” diyen Arınç, şöyle konuştu: 
 
 
 
“ıhracatı fevkalade yüksek. Türkiye, ıtalya’nın, Yunanistan’ın, ıspanya’nın, Portekiz’in, ırlanda’nın, ızlanda’nın iflas noktasında geldiği bir ekonomide harikalar meydana getiriyor. 
 
 
 
Türkiye’de toplumsal barış kuruluyor. Türkiye’de geçmişte yaşanan olumsuzlukların hepsinden hesap soruluyor. Türkiye’de ayrımcılıklar kalmadı. Bütün bu güzelliklerin içerisinde terör bizi fevkalade üzmektedir. 
 
 
 
Türkiye’de de maalesef eli kanlı bir örgüt, halen silahlarını konuşturmakta, eylem yapmakta. 
 
 
 
Mesela polislere, askerimize hatta kadınlara, genç kızlara yönelik mayınlar patlatarak veya canlı bombalarla eylemlerine devam etmektedir. Amacımız, terörün son bulmasıdır. Bunu 75 milyon insan istiyor Türkiye’de. Terörün bitmesini istemeyen sadece terör örgütlerini yönetenler ve maşa durumunda olanlardır.” 
 
 
 
“Herkes Terörün Bitmesini ıstiyor”
 
 
 
Arınç, muhalefetiyle iktidarıyla Türkiye’de yaşayan minyonlarca insanın bir an evvel terörün bitmesi ve huzur gelmesini istediğini belirterek, şöyle devam etti: 
 
 
 
“çünkü biliyoruz ki terörün bittiği anda Türkiye uçuşa geçecektir. Yatırımlar daha çok artacaktır, güvenlik gelecektir, insanlar huzursuzluk içerisinden çıkıp daha çok atılım yapmak ihtiyacını duyacaklardır. Bugünkü gelişmeler, on misli ile katlanacaktır. Sayın Zana’nın söyledikleri göz ardı edilecek şeyler değil. Kendisini yakinen de tanıyorum. 10 yıl cezaevinde yatıp çıktıktan sonrasında kendileriyle görüştüğümüzde de bu fikirleri taşıdığını görmüştüm.
 
 
 
Zana’nın söylediklerini birkaç cümle ile özetlemek mümkün. ‘öncelikle şiddet dursun, silahlar konuşmasın’ diyor. ‘Bunu güçlü bir hükümet ve güçlü bir lider çözebilir o da sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır’ diyor. Ve ‘siyasetin diliyle konuşmalıyız’. Her zaman söylüyorum bir insan ya siyasetin dilini kullanır ya şiddetin dilini kullanır. şiddetin dilini kullanacaksa ona artık siyasetçi denemez. Bunu bütün BDP’li milletvekilleri için, milletvekilleri olmasa bile halk adına söz söyleme noktasında ağzını açan herkesin siyaseti mutlaka siyasetin diliyle yapması lazım. 
 
 
 
“Zana’nın Söylediklerinde Doğruluk Payı Var”
 
 
 
Zana’nın söylediklerinden yola çıkarak ‘Türkiye’de, siyaset diliyle konuşarak ve birlikte görüşerek birlikte karar almak suretiyle doğruları hep beraber sahiplenmek suretiyle kendi öz eleştirisini de yaparak yeni bir yol açmalıyız’ diyor. Bunu sadece bir milletvekili söylediği için değil, ama geçmişten bu yana o kanatta etkin bir siyasetçi söylediği için önemli buluyorum.
 
 
 
Kendisine yönelik tehditleri, eleştirileri de görüyorum. Bunu tabii de buluyorum. çünkü şiddetin dilini terk etmeyenler Zana’nın bu söylemlerine karşı, onu aşağılayıcı bir takım şeyler söylemekten de geri kalmayacaklardır. Ama biz de sürekli olarak Zana’yı övücü kelimeler kullanırsak karşı tarafı tahrik etmiş oluruz. Bence söylediklerinde doğruluk payı var. Bu doğrulara hep beraber sahip çıkmamız daha iyi olur diye düşünüyorum. Bunları kamuoyu da yakından değerlendirmektedir. Umarım ki siyasetin diliyle toplumun sorunlarına sahip çıkma konusunda daha duyarlı hale gelmemiz konuşulabilir veya beklenebilir.” 
 
 
 
“Hatay Tüm Dünyada Bilinen Bir Kent”
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaretinde çalışmalarla ilgili bilgiler alan Başbakan Yardımcısı Arınç, daha önceki gelişinde de şehri de gezme ve dolaşma imkanı bulduğunu hatırlatarak, Belediye Başkanı Savaş’ın halka hizmete yönelik olumlu çalışmaları olduğunu, özellikle alt yapı hizmetlerinde önemli gelişmelerin bulunduğunu kaydetti. 
 
 
 
Savaş’ın görevde ikinci yılını bitirdiğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu: 
 
 
 
“ınşallah geri kalan zamanda da eserler ortaya çıkacak ve halkımız bu hizmetlerden büyük memnuniyet duyacaktır. Başkanımıza çalışmaları nedeniyle ben de teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. çünkü Hatay sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada özellikleriyle bilinen bir şehrimiz. özellikleri nedir- Medeniyetlerin beşiğidir. Türkiye’de ve dünyada, böyle birkaç yer var. Geçmiş yüzyıllara bin yıllara baktığımızda Hatay’ın taşıdığı değerler itibariyle büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir büyük belde bir büyük kent olduğu zaten biliniyor.” 
 
 
 
“Bir taraftan da da yine medeniyetlerin olmazsa olmazı sayabileceğimiz, inanç, hoşgörü ve barışın da bu şehirden yine bütün dünyaya örnek olarak yayıldığını söyleyebiliriz” diyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
 
 
“Tüm Dünyaya örnek” 
 
 
 
“Farklı dinler, farklı inançlar, farklı etnik kökenler, farklı dillerin konuşulması, adeta çatıları birbirine değecek düzeyde dini merkezlerin bulunması, herkesin huzur içerisinde, birbirlerini zenginlik olarak görerek birbirine saygı duyması, bu şehirden bütün dünyaya örnek olarak gösterilmiş. Yüzyıllardır Hatay bir barış kentidir. Bu barışı bozmak isteyenler var şüphesiz. Ama hiçbir dönmede başarılı olamamışlardır, yüz bulamamışlardır.” 
 
 
 
Hatay’ın ticari anlamda da güçlü olduğunu belirten Arınç, “Yaş meyve ve sebze ihracatında ıskenderun, Dörtyol bölgelerinin zenginlikleri, demir çelik ve diğer konular da ulaşım imkanlarıyla Suriye ile sınır olmasının sağladığı avantajlar ve buna bağlı gelişmeler dolayısıyla Hatay’ımızın çok geliştiğini, gelişmeye müsait olduğunu biliyorum” diye konuştu. 
 
 
 
Arınç, bir gazetecinin çadır kentte kalan Türkmen bir generalle ilgili bir gazetede çıkan haberde, “Türkmenlerin yalnız bırakıldığıyla” ilgili ifadelerin yer aldığına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: 
 
 
 
“Konudan Haberdar Değilim”
 
 
 
“Konudan hiçbir haberim bilgim yok. Bu haberle ilişkili olarak söylemeyeyim, biz Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan herkese insani amaçla kucağımızı açtık. Türkiye hükümeti bu konuda, 170 milyon civarında şuana kadar masraf yaptı. Sadece bu insanlar mağdur olmasınlar, can ve mal güvenlikleri ve hayat güvenlikleri sağlanabilsin ve bütün amacımız Suriye’de şiddetin durması, kan akmasının durması ve önlenmesidir. Orada da demokratik bir ilerleme ümit ediyoruz. Son gelişmeler biliyorsunuz Suriye’de o kadar kritik bir noktaya geldi ki. Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin faaliyetlerini bile askıya aldılar. Daha önceleri yine bir Kandil Gecesinde 300’den fazla Suriye yurttaşının hayatını kaybettiğini biliyorduk. Dün akşam da Miraç Kandili’nde belli bölgelerde hayatını kaybeden insanlar var. Bu bizi fevkalade üzüyor. Suriye’de olan şiddet olayları fevkalade üzüyor.” 
 
 
 
Arınç, şiddetin ve akan kanın durmasını acilen istediklerini belirterek, ”Suriye’nin kendi iç meselesini kendi iç dinamikleriyle çözecektir. Silahların patladığı, bombaların yayıldığı, şehirlerin muhasara altına alınıp hedef gözetilmeksizin her tarafın bombalandığı bir yerde ilk yapılacak şey, şiddetin ve silahların durması ve susmasıdır. Bahsettiğiniz kişiyle ilgili bilgi sahibi olanlar konuşabilirler. Ama ben şunu çok yakinen biliyorum ki Türkiye’de biz sığınmacılar noktasında da herkesi mutlaka kucaklama ve bütün ihtiyaçlarını karşılama noktasındayız. Diğer konularda konuşanlar belki şahsi görüşlerini ifade etmiş olabilirler” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir