İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hiçbir Yemek Bu Kadar Lezzetli Değil…

Yıllardır Antakya’da yaşayan Amerikalı Protestan Aaron Brenneman, bugüne kadar yediği yiyecekler arasında, bölgemizdeki Alevilerin bayramlarda yaptıkları Hrise kadar lezzetli bir yiyeceğe rastlamadığını söyledi.
 
Geçtiğimiz hafta sonunda Tayfur Sökmen Kampusunda düzenlenen “Dinde ınsan ve ınsanın Yeri” konulu panele konuşmacı olarak katılan Aaron Brenneman, Antakya’da mevcut dinler arası hoşgörüye hayran kaldığı için bu kentte yaşamaya karar verdiğini söyledi ve buradaki Alevilerin bayramlarda bol et ve buğdaydan yaptıkları Hrise adlı yiyeceğin dünyadaki en lezzetli yiyeceklerden biri olduğunu vurguladı.
 
Panelin dinleyicisi olan Türkiye’nin değişik illerindeki 35 üniversiteden 70 öğrenciye hitaben yaptığı konuşmada, Hrise’nin tarifini yapan ve süper olarak tanımlayan Aaron Brenneman, “Eğer şanslıysanız belirli dönemlerde, bayramlarda yapılan bu lezzeti tadabilirsiniz. Buradaki bir tanıdığınız buzluğa koymuşsa mutlaka gidin ve tadına bakın” dedi.
 
Aleviler Hrise, Sünniler et veriyor, biz ise sadece haşlanmış yumurta verebiliyoruz. Alevilerin bayramlarda yaptıkları Hrise yiyeceğini, başta yoksullar olmak üzere bir çok kesime dağıttıklarını, kendilerinin de bu dağıtımlardan nasiplendiklerini söyleyen Aaron Brenneman, Sünni’lerin de kurban bayramında et ikramında bulunduklarını, bu yönden çok şanslı olduklarını ifade etti ve esprili bir şekilde “Biz de bayramlarımızda, bu zengin ve lezzetli ikramların karşısında haşlanmış yumurta verebiliyoruz. Galiba bu ticarette en çok karlı çıkan biziz” dedi.
 
Lübnan’daki felaket görüntülerinin ardından Antakya cennet gibi geldi. 2005 yılında Lübnan’dan Antakya’ya geldiğini, Antakya’daki Ortodoks bir bayana aşık olup evlendiğini ve bu kentte yaşamaya başladığını söyleyen Aaron Brenneman, Beyrut’ta hala mermi izlerinin durduğunu belirtti, orayı arkasında bırakıp Antakya’ya geldiğinde tam tersi bir durumla karşılaştığını, cennete gelmiş gibi bir hisse kapıldığını ifade etti. Buradaki ilişkilerin sıcak ve samimi olduğunu bildiren Aaron Brenneman, tüm dünyanın Antakya gibi olmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir