İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hizmetliler kadro mağduru…

Son zamanlarda hizmetlilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme taşıyan Türk Sağlık-Sen Hatay şube Başkanı Hayrettin şAHıN; bazı açıklamalarda bulundu. “Sağlık Bakanlığı söz konusu çalışanların haklarını ileriye götürmek, onları motive etmek olunca kılını bile kıpırdatmamakta kararlı.
 
Sağlıkta yönetimi bile yenileyen, her gün yeni bir uygulama getiren Bakanlık, çalışma hayatına ise şaşı bakmayı sürdürüyor. Değiştirmek istedikleri uygulamaları böyle bir uygulama kalmadı, sadece bizde var diyenler ne yazık ki iş hizmetlilerin memur kadrosuna geçirilmesine gelince sus pus oluveriyorlar.” ıddialarında bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay şube Başkanı Hayrettin şAHıN “Hizmetlilerin memurun görevlerini yaptığını, hizmetlilerin görev alanına giren bütün işlerinde yıllar önce taşeron firma çalışanlarına verildiğini, ısrarla görmüyorlar. 
 
Diğer bakanlıklar bir düzenleme ile hizmetlilerini memur kadrosuna geçirdi. Fiilen yapılmayan görevin kadrosunun kaldırarak hizmetlilere yaptıkları görevin karşılığı olan kadroları verdi. Ama Sağlık Bakanlığı 23 Bin hizmetlisi varken 2 bin kişilik sınav açarak bu sorunu çözmemekte ısrar ediyor. Yetmiyor sınavda başarılı olarak yeterliliğini ispatlayanlarında kadro hakkını teslim etmiyor.” dedi.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen görevde yükselme sınavını 1 Eylül’de yapıldığını, Ekim ayı içerisinde de sınav sonuçlarını açıklamıştı. Sonuçlara göre 2 Bin olarak ilan edilen VHKı kadrosuna atanmak için baraj olan 70 puanı 4 Bin 350 personel geçtiğini, yani 2 Bin 350 hizmetli 70’den fazla puan alarak kadroyu hak ettiği ve sınavı kazandığı halde kadrosuna kavuşamadığını da sözlerine ekleyen Türk Sağlık-Sen Hatay şube Başkanı Hayrettin şAHıN;
“Geçtiğimiz günlerde görevde yükselme sınavını kazananların ataması da yapıldı. Orada görüldü ki 85 puan alanlar bile kadroya atanamamış. 
 
Kadroya yeterli olduklarını fazlasıyla gösterdikleri halde kadrolarına kavuşamadılar. Buradaki en büyük yanlış bakanlığın talebin yüzde 10’u kadar bile kadro ilan etmesiydi. Böyle bir tavır sonunda hizmetli arkadaşlarımız mağdur edilmişlerdir. Hizmetli arkadaşlarımızın hiç kimseden dünyaları istemiyorlar. Yıllardır görevlerini yaptıkları, sorumluluklarını aldıkları memurluk kadrosunu talep ediyorlar.” şeklinde görüş bildirdi.
 
Türk Sağlık-Sen Hatay şube Başkanı Hayrettin şAHıN; açıklamasına devamla; “Buna karşılık aynı hükümetin diğer bakanlıklarında hizmetliler sınavsız olarak memurluk kadrolarına atanıyor. Bizim Bakanlık ise çalışanını görmezden gelmeye devam ediyor. Onlara sırt çeviriyor. Soruna çare olmayacak sınavlarla işi götürmeye çalışıyor.23 Bin hizmetli kadrosunu verip, yerine memur kadrosu almak dünyanın en zor işi mi ? Kamuda örneği bol olan bu uygulamayı niye Bakanlık beceremiyor, her seferinde hizmetlileri hüsrana uğratıyor.” ıfadelerini kullandı.
 
“Türk Sağlık-Sen olarak örneklerle gösterip bu işi sizde yapın hizmetlileri sizde sevindirin dememize rağmen hizmetli arkadaşlarımızın haklı taleplerine hala sessiz kalınması artık büyük bir ayıp halini almıştır. Hizmetli kadrosunda görev yapan kamu çalışanları arasında üniversite mezunlarının bile azımsanmayacak oranda olduğu düşünülürse gördüklerin eğitim ve yaptıkları işin karşılığı memur kadrosu analarının ak sütü kadar helaldir. 
 
Bu haktan onları mahrum etmek ise vebaldir.” Diyen Türk Sağlık-Sen Hatay şube Başkanı Hayrettin şAHıN “Hizmetliler artık yüzümüz gülsün, yıllardır görevini yaptığımız kadromuzun sahibi olalım diyorlar.” Dedi ve  Türk Sağlık-Sen olarak biz onların haklı taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. Bu sorunu duymayan kulaklara duyurmaya, görmeyen gözler gördürmeye çalışacağız. Bu ayıbı mücadele ile mutlaka ortadan kaldıracağız.” Açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir