İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hoşgörünün 100 yıllık türküsü Antakya…

 ALMıNA Film Yapım şirketi Sahibi hemşehrimiz Mehmet Mahanoğlu’nun girişimleri ile TRT ve BBC ekranlarında yayınlanmak üzere ilimizi her yönüyle tanıtacak bir belgesel film çekimi yapılacak.
 
Almina film şirketi sahibi Mehmet Mahanoğlu girişimi ile ilgili dün AGC’de düzenlediği basın toplantısında Antakya ve Hatay’daki her dil ve dinden insanların kardeşçe yaşamlarını belgesel film ile dünyaya tanıtmak istediklerinin altını çizerek şöyle dedi: “Yüzyıllardan beri Hatay halkı acılardan, yıkımlardan, savaşlardan ve düşmanlıklardan ‘sevgi ve barışı’ damıtmış. Bu durum, zengin bir bilgi ve belge birikimi yaratmış. Dostluk ve sevgiyle yoğrulan geçmiş, barış içinde bir arada yaşamanın temellerini oluşturup güçlendirmiş. Hem insanların din, dil, ırk, cinsiyet ve bütün diğer farklılıklarını bir zenginlik olarak gören ve bu yüzden farklılıklara saygı duyan, Anadolu hümanizminin değişik kültürlerde süregelen değerlerle zenginleştirilmesi Hatay tarihinin diğer aydınlık yüzüdür. Belgeselin konusu bu aydınlık tarih, barış ve kardeşlikle pekişmiş sosyal yaşamın aktarılması olacaktır.”
 
 çekimlerine 15 Eylül’de başlanması öngörülen “Hoşgörünün 100 yıllık türküsü Antakya” adlı belgeselin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile oluşturulacağını ve maliyetinin 826.000 TL civarında olacağını söyleyen Mahanoğlu, 200’e yakın kişinin uzun süreli olarak Antakya ve çevresinde çekim çalışmalarına katılacağını bildirdi.
 
TRT ve BBC ekranlarında 4 bölüm halinde 2010 yılında yayınlanması için anlaşma yapıldığını söyleyen film şirketi sahibi hemşehrimiz Mehmet Mahanoğlu çekimlerle ilgili şu bilgileri verdi:
 
 “Hatay’da kardeşçe yaşama dair söyleyecek sözü olan herkesin düşüncelerinden yararlanmak istiyoruz! Hatay belgeseli halkın katılımı ile zenginleşecek ve amacına ulaşacaktır. Hatay halkına çağrıda bulunuyoruz: Sizi, ‘Sizden başka’ kim daha iyi anlatabilir ki? Gelin, ‘hep bir ağızdan türkü söyler gibi’ şehrimizi dünyaya anlatalım, hep beraber tanıtımına katkıda bulunalım! Hatay belgesel filmi, ülkemizde ve dünyada, Hatay’ın tanıtılmasında ciddi bir referans olacaktır.”
 
Antakya ile ilgili tarihi kültürel bilgi sahiplerinin birikimlerinden yararlanmak istediklerini de söyleyen hemşehrimiz Mehmet Mahanoğlu şu mesajı verdi: “Belgesel filmimiz tüm Antakya halkının dayanışma ve katkılarıyla anlam kazanacaktır. Kardeşçe yaşama dair anı, öykü, makale, resim, düşünce ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Paylaşalım ki, belgesel filmimiz sizin düşüncelerinizle güzelleşsin, daha bir anlam kazansın. “Hoşgörünün Yüzyıllık Türküsü: Antakya” belgeselinin alan çalışması ve çekim sırasında; Hatay halkının kardeşçe yaşama dair anı, öykü, resim ve düşünceleri de derlenecek, ıstanbul basın sektöründe saygın bir konuma sahip olan ADA TANITIM tarafından, Servet DAğ’ın yayın yönetmenliğinde “öykümüz ınsanlığımız” adıyla kitap halinde yayınlanacak ve tüm Türkiye’ye dağıtılacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir