İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hukuk herkese lazım olacak…

YARSAV Başkanı Emine ülker Tarhan, referandumu, masallardaki pamuk prensese verilen zehirli bir elmaya benzeterek, ‘Anayasa değişikliği paketinde yargının denetim gücünü yok etmek istiyorlar’ iddiasında bulundu.
 
Eğitim-ış Hatay şubesi’nin davetlisi olarak geldiği Antakya’da ‘Yargı bağımsızlığı’ konusunda verdiği konferansta, AKP iktidarının dayattığı anayasa değişikliği paketinin topuluma getireceği zararları örnekleriyle anlatan Emine ülker Tarhan, görüşlerini şöyle dile getirdi:”Siyasi iktidar yargıçların müzik, heykel ve resim sanatıyla uğraşmasını isteyerek, adliyeyi güzel sanatlara bağlamak niyetinde. Doğruyu ve gerçeği söyleyen YARSAV üyelerine, ‘siz kim oluyorsunuz’ tehditleriyle susturmak, hatta yok etmek istiyor. ışlerine gelmediğinde cübbelerimizi çıkartarak, siyasete girmemizi istediler. Bizim uzmanlık işimiz yargı. Bundan böyle cübbemize daha çok sarılacağız. Bilinçli aydın halkımız, bizi susturmalarına, yok etmelerine izin vermeyecek. Anayasa değişikliği paketinde yargının denetim gücünü yok etmek istiyorlar. ‘Evet’ de ‘hayır’ da çıksa, mücadelemiz sürecek. Yapılmak istenen ‘Cumhuriyet ile hesaplaşmak’. ılhan Cihaner olayı, Erzurum-Erzincan hattındaki gelişmeler bunu açıkça ortaya koyuyor.”
 
YARSAV olarak Türkiye’yi gezerek sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla vatandaşlara anayasa değişikliğinin olumsuzluklarını anlattığını ifade eden Emine ülker Tarhan, ”Sessiz çoğunluğun sessiz kalmamasını istiyor ve aylardır, yargı bağımsızlığının yok edilmek istendiğini halka anlatıyoruz. Bizlerin zırhlı araçlarımız, gösterişli takım elbiseli özel korumalarımız yok. Vatana olan borcumuzu bu şekilde ödeyeceğiz.” dedi.
 
ADALET BAKANI, şıMDıDEN AçIKçA YARGIYA MüDAHALE EDıYOR
Adalet Bakanı’nın şimdiden açıkça yargıya müdahale ettiğini, ancak YARSAV olarak kimsenin yargıcı olmayacaklarının altını çizen Emine ülker Tarhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:”şayet referandumda evet çıkarsa, yargı emir ve talimatlarla yönetilecek. Zaten Anayasa değişmeden yargıya müdahale ayyuka çıktı. Başbakan, başbakan yardımcıları ve Adalet Bakanı şimdiden açıkça yargıya müdahale ediyorlar. Yandaş medya tarafından yargıçlar hedef gösteriliyor. Hukuk herkese lazım olacak. özellikle halkın son umut kapısı olan yargı da elden çıkarsa ülke kaosa sürüklenir. Referandum, masallardaki Pamuk Prenses’e verilen ‘zehirli elma’ gibi. YARSAV olarak kesinlikle pozisyon alacağız. Yanlış uygulamalara geçit vermeyeceğiz.”YARSAV olarak iktidarın ne yapmak istediğinin farkında olduklarını kaydeden Başkan Tarhan, “çünkü yargının sorunlarını çözecek hiçbir madde bu pakette yok. Zaten 8 yıllık iktidarları döneminde bir sorun varsa çözebilirlerdi. Yasa değişikliği ile anayasa değişiklikleri ile yönetmeliklerle çözebilirlerdi ama bunu yapmadılar. Kendilerine bağlı yargı için Anayasa değişikliği yapıyorlar.” diye konuştu.
 
SıYASı ıKTıDAR, DARBECıLER GıBı KENDıLERıNE YARGILANAMAZ BıR YAPI OLUşTURDU
Emine ülker Tarhan, darbecilerin geçici 15’inci madde ile kendilerini koruma altına alırken siyasal iktidarın da aynı darbeciler gibi kendilerini koruma altına aldığını ifade ederken, “Siyasi iktidar mensupları kendileri için yargılanamaz bir yapı oluşturduklarını görüyoruz. Kendi savcı ve yargıç ordularını yaratarak bunu yapıyorlar” eleştirisinde bulundu.Yapılanları, sivil darbenin ayak sesleri olarak nitelendiren YARSAV Başkanı Tarhan, yargıçların zaman zaman teröristlerle yan yana konulmaya çalışıldığını vurgulayarak, ‘Habur’da gördük, teröristlerin nasıl karşılandıklarını. Teröristleri ayakta karşılayanların, teröristleri paşa gibi karşılayanların anayasa değişiklik paketleri nasıl olacak?” dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın YARSAV’ı muhalefet, terör örgütü, mafya ile yan yana göstererek halka şikayet ederek, halkın kin ve düşmanlığını sevk etmeye çalıştığını anlatan Tarhan, “Her gün bizi şikayet etti. Biz aynı mantıkla hareket ederek yandaşı yaptı ise çocuk tacizini onaylayanlar mı diyelim?” dedi.
 
TBMM BAşKANI BıZı MECLıSE SOKMADI
Türkiye’de yargıdaki ciddi sorunların bulunduğunun bilincinde olduklarını ve hazırladıkları raporları Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımak istediklerini, ancak Meclis Başkanının kendilerini Meclise sokmadığını da iddialarında yer veren Emine ülker Tarhan, şu görüşlere yer verdi:
“Bütün sorunları o kadar iyi biliyoruz ki. Bu nedenle sorunları paylaşmak, sorunun yargı politikasından kaynaklandığını, iktidara aktarmak istedik. ıstedik ki, çözüm süreçlerine katkı sağlayalım. Yargı politikasına ilişkin çözüm önerilerini de her platformda siyasal iktidara aktarmaya, tartışmaya çalıştık. Bu kapsamda randevular istedik. Ama kebapçı broşürlerinin bile dağıtıldığı TBMM’de, bilimsel raporlarımız, Meclis’e sokulmamak üzere diretildi. özellikle YARSAV’ın çalışmaları ve raporları Meclis’e sokulmadı.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir