İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıhmal ve yitip giden bir hayat…

Geçtiğimiz hafta içinde elektrik tellerinin koparak Hana deresine düşmesi sonucu ölen balıkları ellemek isteyen 10 yaşındaki Eser Başak hatırlanacağı üzere yaşamını yitirmiş ve ailesini yasa boğmuştu. çekmece Beldesi Güzel Yayla mahallesinde meydana gelen olay sonrasında, derlenen bilgiler çerçevesinde telin kopmasına Devlet Su ışlerine ait dozerin dere yatağında çalışırken neden olduğu ileri sürülmüş ve bu ifade TEDAş ekiplerinin tuttukları tutanaklara da geçmişti. Ancak Devlet Su ışleri yetkili birimleri bu iddianın doğru olmadığını ileri sürerek, kurumlarına ait dozerin dere yatağında çalıştığını kabul etmiş ancak telin kopmasına kendi araçlarının neden olmadığını dile getirerek, olay sırasında dozerlerinin söz konusu bölgede dahi olmadığını ifade etmişlerdi.
BABA BAşAK  Açıklama yaptı…Devlet Su ışlerinin bu açıklamasını doğrulayan ve destekleyen bir açıklama dün yaşamının baharında bir ihmal sonucu yaşamını yitiren 10 yaşındaki Eser Başak’ın babası Semir Başak’tan geldi. Semir Başak, olay öncesinde ve sırasında Devlet Su ışlerine ait dozerin söz konusu kazanın meydana geldiği bölgede çalışmadığını ifade etti. Dozerin, kazadan sonra bölgede dere yatağında çalışmaya başladığını hatırlatan baba Başak, “TEDAş olayı başka yöne çekmeye çalışıyor. Dozer orada çalışmıyordu. Zaten bu olaydan hemen sonra kaza yerine gelen Olay ınceleme ekiplerince de derenin durumu fotoğraflandı. Orada hiçbir çalışma söz konusu değildi” dedi ve olayın akışını şöyle anlattı: “Elektrik kablosunun koptuğunu gören bir vatandaş durumu saat 16. 58’de mahalle muhtarına bildirmiştir. Mahalle muhtarı da durumu TEDAş’a saat 16. 59’da telefonla bildirdi. Bu telefon kayıtlarında da mevcuttur. Benim oğlum saat 17. 45’te okuldan çıkıyor.
Aradan 50 dakikaya yakın zaman geçtiği halde TEDAş ekipleri halen olay yerine gelmemişti. Eser dereye iniyor elektrik akımına kapılan balıkları ellemek isterken yaşamını kaybediyor. Olay Yeri inceleme ekiplerinin ve Ambulansın gelmesiyle birlikte Eser hastaneye kaldırılıyor. Olay yeri inceleme ekipleri olay yerinden ayrıldıktan sonra TEDAş ekipleri gelip elektriği kesiyor. Olayın olduğu yerde DSı’nin herhangi bir çalışması yoktu. Islah çalışmasının yapıldığı yer ile Eser’in elektrik akımına kapıldığı yer arasında 300 metre mesafe vardı. Olay Yeri inceleme ekiplerinin çektiği fotoğraflarda da bu mevcuttur” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.