İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıhracatta Hedef Büyük…

18 Eylül 2009 tarihinde Türkiye ile komşu ülke Suriye arasında karşılıklı olarak kaldırılan vize şartı sonrasında harekete geçen her iki ülke yetkilileri vize şartının kaldırılmasından sonra yaşanan olumlu havayı ekonomiye dökmek için çalışma başlattılar. Bu kapsamda çalışmalara hız veren Hatay ili kurmayları ve işadamları dün sabah saatlerinde Hatay Valiliği Toplantı Salonunda Vali M. Celalettin Lekesiz Başkanlığında toplanarak, ilk adım olan Suriye ıdlip kenti ziyaretinin formatını masaya yatırdılar.
önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenen iş ziyaretinin en verimli şekilde geçmesi için toplanan işadamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve bazı daire müdürleri ziyaret ile ilgili görüşlerini aktararak ziyaretin modelini belirlemeye çalıştılar. Hatay Sanayi ve Ticaret ıl Müdürü Uğur özalır’ ın komşu ülke Suriye ile aramızdaki ekonomik ilişkileri anlatan bir slâyt sunumunda bulunmasıyla devam eden toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Komşu ülke Suriye’ ye il olarak gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamının 2008 yılında 86 milyon dolar, 2009 yılında ise 154 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Vali Lekesiz, iki ülke arasında vize şartının kaldırılmasıyla birlikte 2010 yılında bu rakamın 350 milyon dolara çıkmasının beklendiği vurguladı ve bu konuda toplumun her kesiminin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi.
Toplantıdan çıkan altı çizilecek önemli bir öneri ise ATSO Başkanı Hikmet çinçin’ den geldi. çinçin yaptığı kısa değerlendirme konuşmasında vize şartının kaldırılmasıyla birlikte il olarak Hatay’ın Suriye ile iş hacminin büyüyeceğine dikkat çekerek, bu artışta ise en büyük avantajın komşu il olmamız yanı sıra Hatay’da çok sayıda kişinin Arapça dilini konuşabilmesi olduğunu söyledi. Bu kapsamda MKü bünyesinde kurulacak olan Arapça Dil ve Edebiyatı bölümüyle birlikte Arapça konuşabilen insanların ayrıca Arapça okuma ve yazmaya teşvik edilmesini istedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir