İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıki Günlük Eğitim Yapılacak…

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın Teknik Destek Programı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı Hatay Gençlik ışadamları Derneği’nin ortağı olduğu Kümelenme eğitimi başladı.
ATSO salonunda başlayan “Hatay’da öne çıkan sektörler için kümelen stratejileri projesi” adlı seminere konuşmacı olarak Teknokent Danışmanlık A.ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Balım, Ortadoğu Teknik üniversitesi öğretim üyesi Erdal Akdeve katıldı.
 
öZBUğDAY: BıRLıK OLMANIN AVANTAJLARINI KULLANALIM
Seminerin açılışında bir konuşma yapan HAGıAD Başkanı Aykut özbuğday şunları söyledi:“Kümelenme çalışmaları esas itibariyle dayanışma ve işbirliği içerisinde, birbirine destek olarak işletmelerin tek başlarına aşmaları zor olan bir takım külfetlerin toplu hareketle üstesinden gelinmesidir. Bu da aslında bizim kültürümüzde de var olan “birlikten kuvvet doğar” atasözünün günümüzde bilimsel olarak çalışılan şeklidir.
 
Geleneksel olarak esnafımızın, sanatkârımızın bir arada ve birbirlerine destek olacak şekildeki ahilik anlayışında da var olan bu ilkelerin günümüzdeki modern ifadesidir. Dolayısıyla da bizlere uzak kavramlar değildir. Umarız birlik olmanın avantajlarını finansman, üretim araçlarının kullanımı, yeni teknolojilere ve bilgiye ulaşım ve pazar bulma konularında daha etkin kullanabilir, üretici esnaf ve imalatçılarımıza katkı sağlayabiliriz.” dedi.
 
DURMAZ: KüMELENME KONUSUNDA DüNYADAKı BAşARILI üLKELERıN BAşARI SIRLARINI öRNEK ALMAMIZ GEREKMEKTEDıR
 
Eğitim semineri öncesi konuşma yapan ATSO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf Durmaz, ”Küme benzer, ilişkili ve tamamlayıcı iş gruplarının coğrafi olarak belirli bir alanda yoğunlaşması ve meydana gelen, uzmanlaşmış ortak altyapı, iş gücü ve hizmetleri paylaşarak birbirleri ile ticari faaliyetlerde bulunmaya, iletişime ve diyaloga açık, ortak fırsatlar ve tehditler ile karşı karşıya olan bir oluşumdur.” dedi.
 
 
Kümelenme oluşturulması sonucunda firmaların çabuk Pazara girmeleri, bilgiye çabuk ulaşmaları, finans elde etmeleri, üretim ve pazarlama ortaklığı yapmaları, riski dağıtmaları, ihracatlarını artırmaları, bölge ekonomisini yukarıya çekmeleri, birbirleri ve diğer kuruluşlar ile sistematik olarak el ele vermesinin sağlanması olacağını belirten Durmaz, ”Firmalar, üniversiteler, kamu kurumları ve diğer destek kuruluşları tek bir amaç altında toplanacaktır.
 
Kümelenmenin faydalarını sayacak olursak; firmaların maliyetini azaltır, firmanın pazarlanması, verimliliğini, ihracatını arttırır, AR-GE yeteneklerini güçlendirir, teşvik almayı kolaylaştırır, yeni ürün ve firmaların oluşmasını sağlar, yeni finans kaynakları doğurur. Bölge ekonomisini güçlendirir, lobiciliği sağlar ve buna benzer örnekler çoğaltılabilir. Hatay’da benzer uygulama sektörlerimize fayda sağlayacaktır.
 
Kümelenme konusunda Dünyadaki başarılı ülkelerin başarı sırlarını örnek almamız gerekmektedir. Hazırlanmış olduğumuz “Kümelenme eğitimi projesi” kapsamında 2 günlük eğitim yapılacaktır” açıklamasında bulundu.
 
Seminerde Teknokent Danışmanlık A.ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Balım ile Ortadoğu Teknik üniversitesi öğretim üyesi Erdal Akdeve “Hatay’da öne çıkan sektörler için kümelen stratejileri projesi” hakkında geniş bilgiler verdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir