İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıki Türk Gazeteci Yaşadıklarını Anlattı

Suriye’nin Halep şehrinde, PKK’nın Suriye uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından alıkonulan iki Türk gazeteci, yaşadıklarını anlattı. 
 
 
 
AA
 
 
 
Star gazetesinden Kemal Gümüş, yaklaşık 10 günden bu yana Suriye’de çalıştıklarını, dün PYD güçleri tarafından alıkonulduklarını ve sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. 
 
 
 
Halep’e yaklaşık 20-25 kilometre mesafede Der ızzi’de bölgesinde çalışmalarını tamamladıktan sonra Halep’in çevresindeki belde ve köylere gitmek istediklerini ancak bir saatlik yoldan sonra PYD güçlerine ait olduğunu öğrendikleri bir kontrol noktasında durdurulduklarını ifade eden Gümüş, yapılan kimlik kontrollerinde Türkiyeli gazeteciler oldukları anlaşılınca PYD güçlerinin kendilerini bir süre “misafir etmek istediklerini” belirtiklerini söyledi. 
 
 
 
Gümüş, yanlarındaki özgür Suriye Ordusu mensupları ile birlikte karşı çıkmalarına rağmen PYD güçlerinin kendilerini bir köye götürdüğünü bildirerek, burada kendilerine iyi davranıldığını, herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti. 
 
 
 
Yaklaşık 15 saat boyunca zoraki bir misafirlik süreci yaşadıklarının altını çizen Gümüş, şöyle devam etti: 
 
 
 
“özgür Suriye Ordusu sonuna kadar arkamızda durdu. PYD güçleriyle birtakım görüşmeler yaparak bizim serbest kalmamızı sağladı. PYD güçleri yapılan görüşmeler neticesinde Aleden beldesinde Halep’e yaklaşık 10-15 dakika mesafede özgür Suriye Ordusu’na bizi teslim etti.
 
 
 
 Daha sonra özür dilediler, yanlış anlaşılma olduğunu belirttiler. Ancak tabii onların elindeyken ne olacağını ya da nereye gideceğimizi bilmediğimiz için bu, sıkıntılı bir durumdu. Neticede bu iş hayırla bitti. özgür Suriye Ordusu’na teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin de bizim için girişimlerde bulunduğunu öğrendik, herkese çok teşekkür ediyoruz.” 
 
 
 
Gümüş, ellerinde oldukları süre içinde kendilerine herhangi bir baskının olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: 
 
 
 
“Kimiz, neyiz, neciyiz, neden buraya geldik gibi sorulara muhatap olduk. Gazeteci olduğumuzu söyledik. Hatta çok komik bir durum yaşandı. Basın tanıtım kartımızda muhabir yazıyor. Muhbir olarak algıladılar. 
 
 
 
‘Ajansınız’ dediler. Yaklaşık bir saat muhbirle muhabir arasındaki farkı anlatmaya uğraştık. Onun dışında bir sıkıntı yoktu. Bir yerde tuttular. Yanımızda silahlı adamlar duruyordu. 15 saatin yarısı da yollarda geçti.
 
 
 
 En az 10-15 köy gezdik. Onların merkezi neresiyse oradan haber geldi ve özgür Suriye Ordusu ile Türkiye’nin girişimleri sonucunda serbest bırakmaya karar verdiler.” 
 
 
 
Suriye çok Başka Bir Yer 
 
 
 
Milli gazeteden Cihat Arpacık ise son günlerde Halep’te çatışmaların yoğunlaştığı bilgisi üzerine buraya gittiklerini ve bir saatlik yolculuğun ardından PYD tarafından alıkonulduklarını söyledi. 
 
 
 
PYD güçlerinin kimliklerini istediklerini, Türk gazeteci olduklarını öğrenince araçtan inmelerini istediklerini vurgulayan Arpacık, şöyle devam etti: 
 
 
 
“Bu işte terslik olduğunu anladık. özgür Suriye Ordusu ile neden dolaştığımızı, niçin Suriye’ye geldiğimizi sordular. Basın kartımızdaki muhabiri, muhbir olarak algıladılar. Bizi alıp Afrin’e yakın ormanlık bir alanda PYD karargahına götürdüler. özgür Suriye Ordusu ile PYD güçleri arasında alıkonulmamız sırasında bir sürtüşme yaşandı.
 
 
 
 Ancak o sırada PYD güçleri daha fazla olduğu için bizi aldılar. Kötü muamele görmedik. Gitmemize izin vermiyorlardı, bu da psikolojik bir baskı unsuruydu. önce karargahtaydık, daha sonra köyde bir milisin evine getirildik. 
 
 
 
özgür Suriye Ordusu’nun, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın alıkonulduğumuzda birtakım girişimleri olmuş. Neticede girişimlerle esaret bitti.” 
 
 
 
Arpacık, daha önce Afganistan, Irak ve Libya’da görev yaptığını ancak Suriye’nin çok başka bir yer olduğunu belirterek, buranın çok karmaşık bir yapıya sahip olduğunu söyledi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir