İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ılhan Ağabey’i özleyeceğiz…

Eğitim ış Hatay şubesi bir açıklama ile önceki gün vefat eden Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ılhan Selçuk’un ölümünden duyulan üzüntüyü dile getirdi ve onurlu mücadelesi ile örnek bir aydın olduğu hatırlatıldı.

Eğitim ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu imzalı açıklamada, şöyle denildi: “Aydın olmanın gerekliliğini yaşamının her alanında onurlu bir mücadeleye dönüştüren ılhan Selçuk’u, bugün sağlığına kavuşup, bizi yeniden köşe yazılarıyla buluşturmasını beklerken, ölüm haberiyle sarsıldık. ılhan Selçuk, Cumhuriyetin ilanıyla başlayan yaşam yolculuğunda demokrasimize ve cumhuriyet devrimlerine karşı yönelen tehlikelere karşı yılmayan toplumsal muhalefetin simgesi haline gelmişti.

Türkiye’de gerçek aydın olmanın en ağır bedellerini, Ziverbey Köşkü’nde gördüğü işkencelerle ödemiştir. Türkiye’de kalemini satmayan ve halk adına gerçekleri ortaya koyabilen ender aydınların öncüsü, öğretmeni olmuştu. Cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu olan ılhan Selçuk, aynı zamanda emekten, özgürlüklerden, demokrasiden yana olan tavrını ve mücadelesini her zaman ortaya koymasını bilmiştir. Ergenekon soruşturması kapsamında uğradığı çirkin suçlamalara rağmen, vermekten vazgeçmediği siyasal ve toplumsal mücadelesi içinde kalemi gücünü hiçbir zaman yitirmedi. Bu topraklardan beslediği aykırı söylemi ile mücadele içinde sürülecek bir yaşamın, uzun bir süreç olduğunu dile getirdi hep yazılarında. Yazdığı ve inandığı gibi yaşam sürmek çok azına kısmet olur. O, bu şanslılardan biriydi. ılhan Selçuk’un çıktığı dönüşü olanaksız bu yeni yol, başka bir mücadeleyi de çağrıştırıyor şimdi.

Eğitim-ış Hatay şubesi olarak; ılhan Selçuk’un her dönem ortaya koyduğu onurlu mücadelesinin takipçisi olacağımızı, O’nun her zaman yazılarıyla ortaya koyduğu Cumhuriyetimize yönelen tehlikelere karşı asla yılmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir