İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ılk adımlar Hatay’dan…

AGC binasında düzenlenen basın toplantısına Barış ve şiddetsizlik ıçin Dünya Yürüyüşü Türkiye sözcüsü Hava Hülya Arslan, Proje Koordinatörü Luis Carlos Palacios, Platform üyesi Eduardo Gozal Gonzalez ve Hatay Koordinatörü Kemal Yalçın katıldı.
 
“Barış ve şiddetsizlik ıçin Dünya Yürüyüşü” Türkiye sözcüsü Hava Hülya Arslan yürüyüşün, 2 Ekimde Yeni Zelanda’nın Wellinton kentinde başlayacağını, yürüyüş kapsamında 3 ay boyunca 160 bin kilometre yol kat edileceğini söyledi. Yürüyüş boyunca, 6 kıta, 300 kent, 100 ülkeden geçileceğini ve yürüyüşün 2 Ocak 2012’de Arjantin’de son bulacağını anlatan Arslan, ”Bu sembolik yürüyüş 50 kişilik uluslararası bir ekiple yapılacak. Geçilen şehirlerde etkinlikler, seminerler, forumlar, konserler, konferanslar çok değişik aktiviteler olacak” dedi.
 
Temel amaç: Barış ve şiddetsizlik…
 
Arslan, yürüyüşün temel amacının barış ve şiddetsizlik için bilinç oluşturabilmek olduğunu belirterek, etkinliğin ilk etapta ülkeyi kapsadığını ancak giderek büyüdüğünü söyledi. Akademi ve sanat dünyası, devlet başkanları ve bin 800’den fazla kurumun yürüyüşü desteklediğini anlatan Arslan, şunları söyledi: “Yürüyüşün temel talepleri, nükleer silahların dünya yüzeyinden tamamen kaldırılması, konvansiyonel silahların oransal olarak azaltılması, ülkeler arasında saldırmazlık anlaşmaları imzalanması, hükümetlerin anlaşmazlıkların çözümünde savaşları, şiddeti bir çözüm olarak kullanmaktan vazgeçmesi.
 
Bunun yanında şiddetin her türünün reddedilmesi de konunun içinde. Fiziksel, psikolojik, dini, cinsler arası şiddet, ekonomik şiddet bunun içinde. Türkiye’nin de bu yürüyüşe ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yürüyüş herkese ve her kesime hitap ediyor. Kimseyi dışlamıyoruz” dedi.
 
Türkiye etabı Hatay’dan başlıyor…
 
Yürüyüşün Türkiye etabının Ortadoğu ülkelerinden Hatay’a girilmesiyle başlayacağını söyleyen Hava Hülya Arslan, yürüyüş ekibinin 17 Ekim günü Hatay’a giriş yapacağını ve sırasıyla 17–18 Ekim günü Hatay, 19–20 Ekim Diyarbakır, 21–22 Ekim Konya, 23–24 Ekim ızmir, 25–26 Ekim Ankara ve 27–28 Ekim günü de ıstanbul’da finalle biteceğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir