İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ılk Katı Atık Depolama Tesisi

Antakya Belediyesi’nin BTC şirketi ve Hatay çevre Koruma Birliği (çEVKOBıR) ile yapmış olduğu işbirliği sonucu hayata geçirilen, “Antakya Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi”nin AB standartları ile uyumlu hale getirilmesi projesi tamamlandı.
 
Yeni tesis 03 Aralık 2010, Cuma günü düzenlenen imza töreniyle açıldı. Törene Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş, Hatay Vali Yardımcısı Akgün Corav, BTC şirketi Genel Müdürü Can H. Suphi, çevre ve Orman Bakanlığı çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Yahşi, Botaş International Ltd (BIL) Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Bülent ınanç ve ıstanbul çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.ş. (ıSTAç A.ş.)  yetkilileri katıldı.
 
 
Antakya Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, bölgedeki özel sektörün ve yerel yönetimlerin ihtiyacının önemli bir kısmına cevap verecek…BTC şirketi Genel Müdürü Can H. Suphi, açılış töreninde “Uluslararası standartlara uygun olarak işletilen BTC Ham Petrol Boru Hattı’nın evsel nitelikli endüstriyel atıklarını bölgede standartlarımıza uygun tesis olmaması nedeniyle 2003 yılından beri uzakta bulunan tesislere göndermek zorunda kaldık. Atık yönetimi konusunda bölgede AB standartlarıyla uyumlu tesislerin oluşturulmasının özel sektörün ve belediyelerin önemli bir sorununa çözüm olacağını gördüğümüz için bu projeyi Antakya Belediyesi ve çEVKOBıR ile birlikte geliştirip uygulamaya koyduk. Antakya Belediyesi ve tesisin işletmeciliğini yapan çEVKOBıR’e teknik ve işbaşı eğitimlerin yanısıra, tesisin inşasının standartlara uyumlu hale getirilmesi için üç yıl boyunca danışmanlık desteği ıSTAç A.ş tarafından sağlandı. Bu projede ulaşılan kurumlar arası işbirliği ve bilgi paylaşımının Türkiye’deki benzer kurum ve kuruluşlara örnek teşkil edeceğini düşünmekteyiz. Bu sayede, benzer tesislerin tüm ülkede inşa edilmesini ümit ediyoruz.” dedi.
 
Suphi, ayrıca yeni tesisin tüm taraflara hayırlı olmasını dileyerek BTC şirketi olarak böyle bir projede yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Boru hattı güzergâhında sosyo-ekonomik ve çevresel kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla BTC şirketi olarak 2003 yılından bugüne kadar sosyal sorumluluk projelerine 35 milyon dolar kaynak ayırdıklarını ifade eden Suphi, projelerin tasarım sürecinden başlayarak uygulamanın her aşamasında kurum olarak aktif görev aldıklarını ve bugüne kadar onlarca projede sürdürülebilir somut birçok başarıya imza atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
 
 
Törende konuşan Hatay Vali Yardımcısı Akgün Corav ise; marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Hatay’ın, ilçe ve beldelerinin yanı sıra bölgenin katı atık ve vahşi çöp depolama sorununu çözüme kavuşturan, AB standartlarında ve çevre dostu böylesine bir tesisin ilimize kazandırılmasından dolayı kıvanç duyduklarını ve tüm emeği geçenleri kutladığını belirtti. Günlük 300 ton, yıllık ise 110.000 ton katı atık depolanacakAntakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş ise yaptığı konuşmada, “‘çevre ve Orman Bakanlığı’nın kaynak desteğiyle inşası başlatılan ilk katı atık depolama sahası BTC’nin finansmanı ve ıSTAç A.ş’nin teknik desteğiyle uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmiştir. ılk saha üç kat geliştirilerek daha büyük bir kapasiteye ulaştırılmış ve böylece bölgedeki 8 ilçe, 41 belde belediyesi ve özel sektörün kullanımına açılmıştır.
 
çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 26 Mart 2010 tarihinde yayımlanan ‘Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik’ gereği halihazırdaki depolama tesisleri yönetmeliği ile belirlenen şartları üç yıl içerisinde yerine getirmekle yükümlü iken, Antakya Belediyesi bu yönetmelik ile belirlenen tüm kriterleri bugünden yerine getirmiştir. Yönetmelikte yer almayan ancak AB Direktiflerinde bulunan tüm gerekliliklerin de yerine getirildiği ve bir ilk olan Antakya Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, entegre katı atık yönetiminin tüm koşullarına sahiptir. Tesis, evsel ve evsel nitelikli endüstriyel atıkların depolanması esnasında çevresel etkilerin en aza indirilerek yönetilebilmesi açısından Türkiye için iyi bir örnek teşkil etmektedir.” dedi.    
 
Belediye Başkanı Savaş, hazırlanan entegre katı atık yönetim planı ile Antakya ıl merkezinde ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışmalarına başlandığını belirtti. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yapılan anlaşmayla, Antakya Belediyesi ve çEVKOBıR‘in tıbbi atığının toplanıp Gaziantep’te sterilize edilerek bertaraf edildiğini iletti.Savaş, toplam hacminin 400.000 m3 olan katı atık düzenli depolama tesisinde günlük 300 ton, yıllık ise 110.000 ton katı atık depolanabileceğini belirtti ve projeye sağladığı katkılardan dolayı BTC şirketi’ne ve onun teknik müşaviri olan ıSTAç A.ş.’ye teşekkürlerini belirtirken, tesisin memleketimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir