İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ımar uygulamaları toplantısı yapıldı…

Kent gelişimine vizyon olacak imar çalışmalarını sivil toplum örgütlerine sunan Başkan Savaş: “ıdeal çözümü bulmak üzere birlikte hareket ediyoruz.”    

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kent gelişimine vizyon olacak imar çalışmalarını geniş yelpazeli sivil inisiyatif ile paylaşarak görüşlerini, dinleme imkanı buldu. Konuşmasında imar konusunda çeşitli açıklamalarda bulunan Başkan Lütfü Savaş, ideal çözümü bulmak üzere harekete ettiklerini kaydetti.
Antakya’nın doğu ve batı yakasını yakından ilgilendiren imar planı uygulamaları konusunda, dört alternatifin sunulduğu toplantıya, inşaat mühendisleri, mimarlar, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, şehir planlayıcıları ve meclis üyeleri katıldı.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehir içi yollarının 7 m ve 10 m genişliğinde olacak şekilde planlandığını ifade ederek, mastır planın dört ayrı şekilde icra edileceğini söyledi. Amaçlarının zeminde az inşaat yeri ile çok katlı binaların yapılması gerektiğini kaydeden Başkan Savaş: “Bu planların uygulanmasında daha fazla yeşil alan, sosyal tesis, oto park ve oyun alanları oluşturulmuştur. Mühendis ve müteahhitlerin de rahat hareket edebilmesi için mevcut planlar dâhilinde çok kat çıkma izni verilmiştir. şehrimizi açabildiğimiz kadar genişletmek istiyoruz. Zeminde bina oturumlarında az yer kaplatıp, daha fazla yeşil alanlar kazanmak için büyük bir çalışma başlattık. çıkan mastır planları bu yüzden sizlerle paylaşma gereği duydum. Sizler inşaat mühendisleri, mimarlar, şehir planlayıcıları ve muhtarlar olarak görüşlerinizi bildirmenizi istiyorum.” dedi.

6-7 şiddetindeki depremde şehrimizin zarar göreceğini kaydeden Başkan Savaş: “şehrimiz deprem kuşağı içinde yer almaktadır. Mevcut yapılar içinde şiddetli depremde zarar görecek yapılar mevcuttur. . Amacımız bu yapıların yeniden revize edilerek yapılmasını sağlamak ve hemşerilerimin sağlam güvenli binalarda ikamet ettirmektir; testi kırılmadan suyu taşımaktır. Bunu yaparken çarpık yapılaşma, gecekondu yerine site şeklinde, günümüz şartlarına uygun modern binalarla şehrimizi bir nevi revize etmektir.” dedi.

Kentsel dönüşümü çabuklaştırmak gerektiğini söyleyen Başkan Savaş: “şehrimizde çarpık yapılaşma bugüne kadar gelmiş ve sorunlar yumak olarak karşımıza çıkmıştır. Bu mahallelerin alt yapısında yaşanan sıkıntıları aşmak için yoğun tempoda çalışma yapıyoruz. Burada yaşayan insanlarımıza sahip çıkma yolunu tercih ederek, uzlaşma yapmalıyız. Uzlaşmak zorundayız. Adalet olunca isyan çıkmaz. Mülk sahiplerinin haklarını korumak şartı ile bu yerleri yeniden revize edebiliriz. Gecekondularda yaşayan insanlarımız bizim insanlarımızdır. Onların da güzel evlerde ve yeşil alanlar içinde yaşamaya hakkı vardır. Mevcut durumdaki yaşam şartları çok kötü durumdadır. Sosyal ve ekonomik altyapıları yok durumdadır. çocukların ve yaşlı insanların sağlık problemleri had safhadadır. Bunların önüne geçebilmek ve sağlık sektöründeki yükü azaltmak bu revize planını uygulamadan geçer.” dedi.

Katılımcılar içinde, geçmiş dönemlerde meclis üyeliği de yapan inşaat mühendisleri, mimarlar teker teker söz alarak, Antakya Belediyesi tarafından yaptırılan mastır planlarını yerinde ve birinci ağızdan inceleme imkânı bulduklarını, bu nedenle görüşlerinin alınmasına sevindiklerini kaydederken bu planların uygulanmasında geçmiş dönemlerde başarılı adımların atılmadığını, bu planların uygulanmasına büyük cesaret gerektiğini söyledi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bu planda emeği geçenlere, toplantıya iştirak edenlere, fikirlerini açıkça kamuoyu ile paylaşanlara teşekkür etti.
 
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir