İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMF’ ye ihtiyacımız yok…

Memur-Sen Hatay ıl Temsilcisi Ali Bayır, dünyada, IMF’ nin öneri ve programlarından başarılı olan tek bir ülkenin bulunmadığını ileri sürerek, başarı beklentisinin de hayalcilik olduğunu savundu.
 
Bayır, yazılı açıklamasında, IMF’nin tüm kararlarını, başını ABD’ nin çektiği birkaç ülkenin belirlediğine dikkati çekti. IMF’ nin politika ve uygulamalarında finans sektörünü güçlendirmeyi ve gelişmiş ülkelerin finans sektörüne yönelik hedef ve politikalarını esas alan yaklaşıma sahip olduğunu ifade eden Bayır, şöyle devam etti: “IMF’nin daha çok Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinin güdümünde Dünya Bankası’ nın ise ABD’ nin güdümünde olduğunu söylemek yanlış ve abartılı bir tespit olmaz.
 
önerdiği reçetelerin hiç biri tutmayan, Türk hükümetlerinin sosyal güvenlik ve sağlık harcamaları ile çalışanların ücret ve maaşlarında savurganca davrandığı suçlamasıyla kendisini masum göstermeye çalışmıştır. Dünya da, IMF’ nin öneri ve programlarının başarılı olduğu tek bir ülke yoktur. Aslında başarı beklentisi de hayalciliktir. Dolayısıyla, IMF ile stand-by anlaşması yapmamak konusunda siyasi iradenin bugüne kadar ki kararını destekliyor, aynı kararlılığın devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
 
Türkiye, krizin etkilerinin en sert şekilde hissedildiği süreci özelliklede son bir yılı IMF’ nin mali desteğini almaksızın ve önerilerine ihtiyaç duymaksızın beklenenden daha düşük bir etkiyle geçirmeyi başarmıştır. Krizin etkilerinin azaldığı ve derinliğinin kaybolduğu bugünlerde, halkımızın beklentisiyle ve siyasi iradenin mevcut kararıyla örtüşmeyecek şekilde IMF’ yle anlaşma yapılmasının bir anlamı yoktur.
 
 Türkiye, IMF ile anlaşma yapmak yerine milletin özgürlük alanlarını genişletmek, demokrasisini derinleştirmek, gelir dağılımı adaletsizliğini giderici tedbirler almak, yatırım ortamını iyileştirici ve kolaylaştırıcı çalışmalara ağırlık vermekle daha doğru bir karar vermiş olacaktır.
 
Sonuç olarak, Türk halkı, IMF’nin “stand-by” diretmesine karşı siyasi iktidardan, Anadolu topraklarına münhasır nezaketle ve bir daha Türkiye’ nin kapısını çalmamasını sağlayacak biçimde “IMF’ye ihtiyacımız yok güle güle (bay bay)” cevabı vermesini beklemekte ve istemektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir